Her geçen gün hayatın her alanında yoğun olarak kullanılmaya başlanan kredi kartları evlenecek kişilerin de kurtarıcısı oluyor. Düğün dönemlerinde para ihtiyacını karşılamak isteyen kişiler ya bankalardan tüketici kredisi çekmeyi ya da kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Kredi kartlarına taksit kampanyaları yapan firmaların cazibesine kapılan pek çok kişi de kredi kartı ile alışverişi tercih ediyor. Geçtiğimiz yılın mobilya ve kuyumculuk sektörüne baktığımızda banka ve kredi kartları vasıtası ile 33 milyarın üzerinde harcama yapıldığı bilgisine ulaşıyoruz. Son 5 yılda aynı sektörler için kredi kartları ile yapılan harcama tutarı 152,6 milyar lirayı buldu.

Mobilya ve Kuyum Sektörü

Özellikle düğü dönemlerinde satışları artan mobilya ve kuyum sektörü kredi kartı ile alışverişin en çok tercih edildiği alanların başında geliyor. 2015 yılına göre yüzde 1,8 oranında artış gösteren mobilya ve kuyum sektöründe geçtiğimiz yıl 33 milyar 427 milyon liralık alışveriş kredi kartı ile yapıldı.

Düğün Sezonlarında Artış Var

Mobilya ve kuyum sektöründe kredi kartı kullanılmasının bahar ve yaz aylarında artışa geçtiğini belirten yetkililer artık yuvayı dişi kuş yerine kredi kartlarının yaptığı, bu dönemlerin düğün sezonuna denk geldiğini belirtti. 2016 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde kart kullanımının artışa geçtiğini belirten veriler, yılın ilk çeyreğinde 7 milyar 691 milyon liralık kart ile alışveriş yapılırken son çeyreğinde bu rakamın 8 milyar 450 milyon liraya dayandığını belirtiyor.

2012’ye Göre Büyük Artış

Söz konusu verilerin diğer yıllar ile kıyaslaması yapıldığında 2012 yılına göre yüzde 36 oranında artış göstererek büyük ilerleme kaydettiği görülüyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın