Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) daha az işlem ile daha kısa sürede sorunların çözülmesini ve zaman tasarrufu sağlamak için e–devlet ile işlemleri hızlandırmaya geçiyor. Emekli aylıkları, emzirme parası, geçici iş görmezlik parası gibi bazı ödemelerin yaşanan aksaklıklar nedeni ile vatandaşlara ulaşmaması ve tekrar SGK hesabına geri dönmesi işlemlerin tekrar baştan alınmasına neden oluyordu. SGK tüm bunların önüne geçmek için e–devlet üzerinden kolay bir başvurma yöntemi oluşturarak vatandaşların bu mağduriyetini ve ekstra iş yükünü ortadan kaldırmayı planlıyor.

Hem Mağduriyet Hem Zaman Kaybı

Yaşanan aksilikler sonucu vatandaşın hesabından tekrar geri dönen paralar hem vatandaşın mağdur olmasına neden oluyor hem de vatandaş parayı çekmek için iletişime geçtiğinde tekrar işlemlerin baştan alınmasına neden oluyordu. Geçilen yeni uygulama ile hem bu mağduriyet ortadan kaldırılmış olacak hem de zaman zaman 2–3 ay beklenmesi gereken işlemler 2–3 gün gibi bir zaman dilimi içerisinde halledilmiş olacak.

Vatandaşa Bilgi Gidecek

Yeni uygulanacak sistem ile birlikte e-devlet üzerinden başvuruda bulunan vatandaşlar, başvuru esnasında sistemde iletişimi bilgilerini doğru paylaştıkları taktirde para hesaplarına yattığı anda kısa mesaj ya da e–posta olarak kendilerine bilgi verilecek.

Önceki dönemlerde dilekçe ile yapılan başvurularda zaman zaman 2 aylık bekleme sürecinden sonra vatandaşın hesabına giden geri dönen kurum ödemeleri e-devlet üzerinden başvuru yapılması ve hesap bilgisi paylaşılması durumunda 2–3 gün içerisinde vatandaşın hesabına yatırılacak.

Ödemelerdeki aksaklıkların giderilmesi için geçilen bu sistem sayesinde kuruma iade edilen geçici iş görmezlik parası, emzirme parası gibi ücretlerdeki aksaklıklar giderilmiş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.