Türk Havacılık Sektörü 10 Yılda Yüzde 10 Büyüdü

0

Türk Havacılığı Dünyaya Fark Attı

Türkiye her alanda olduğu gibi hava ulaşımı sektöründe de büyük çıkışlar kaydetti. Sektörde dünya liderleri yüzde üçle beş arasında büyüme kaydederken, Türkiye’nin büyüme verileri yüzde onu buldu.

Türk Hava Kurumu son 10 yılın sektör verilerini değerlendirdi. Genel Başkan Kürşat Atılgan tarafından yapılan değerlendirmede Türkiye’nin havacılık sektöründe ivme kazandığı belirtildi. Sektörel gelişmelerin son 10 yıllık zaman diliminde büyük yol kat ettiğini ifade eden Atılgan, “Havacılık sektörüne yapılan yatırımlar gelişime büyük katkı sağladı” dedi.

Türkiye’de an itibari ile 56 adet hava alanının hizmette olduğuna işaret eden Atılgan, “Türk havacılık sektörü, dünyaya ciddi bir fark attı” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda bazı gereksinimlerinde söz konusu olduğuna değinen Genel Başkan Atılgan, “Türk havacılığının daha donanımlı beşeri güce ihtiyacı ortaya çıktı. Bu konuda gerek pilot gerek yer hizmetleri alanlarında ihtiyaçlarımız artarak devam etmekte” dedi.

Atılgan tarafından yapılan açıklamada Türk havacılık sektörünün toplam personel ihtiyacının altı yüz kişi civarında olduğu belirtildi. Bu anlamda THK Üniversitesi ve Türk Kuşu Uçuş Akademisi ise nitelikli insan kaynağına yönelik eğitimlere aralıksız devam ediyor. Yapılan açıklaya göre uçuş okulları ve THY 300 kadar pilota eğitim veriyor.

THY Genel Başkanı Atılgan bu rakamın yarısını THY’nın eğittiğini, THY’nın yaklaşık 80 yıldır yedi bin kadar pilota eğitim vererek nitelikli insan kaynağı kazandırdığını söyledi.

THY Genel Başkanı Atılgan hedefleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Türk havacılık sektörünün ihtiyacı olan personel temini için eğitim alanında çalışmaların devam ettiğini bildiren Atılgan, “THY üzerine aldığı bu misyonu yerine getirmek için elinden geleni yapıyor. Bu kapsamda yeni yapılanma faaliyetlerimiz için planlama sürecindeyiz” ifadelerini kullandı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın