YÖK tarafından yapılan açıklamalarda doktora eğitimlerine verilen ağırlıklar sebebiyle 2 bin kişiye bin 550 lira doktora bursu verilmesine karar verildi. 

Hükümet tarafından eğitime verilen önemin her geçen gün biraz daha desteklendiği ve artırıldığı düşünüldüğü zaman bu durumda çeşitli çalışmaların yapıldığı tespit edildi. YÖK tarafından yapılan son açıklamalarda doktora öğrencisi sayısının artırılması için bazı planlamalar yapılıyor. Bu planlamalar dahilinde artık çeşitli üniversitelerde eğitim alan doktora öğrencilerine belirli şartları karşılamaları halinde doktora bursu verileceği açıklandı. 

Yapılan çalışmalar sonrasında doktora bursunun verilmesi için şimdilik 53 adet devlet üniversitesi belirlendi. İlerleyen zamanlarda bu rakamın artırılması planlanıyor. YÖK’ün kendisine ait olan internet sayfasında konu hakkında burs alabilecek olan üniversitelerin tam listesi verildi. YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda asıl hedef açıklandı. Kalkınmış ülkelerin eğitim seviyeleri göz önünde bulundurulduğu zaman doktora öğrencisi sayısının da artırılması gerektiğine vurgu yaparken verilecek hedef sayısının her geçen yıl biraz daha artırılması amaçlananlar arasında yer alıyor. 

Ülkede amaçlananlara göre her bin kişiden en az bir kişinin doktora öğrencisi olması için gerekli desteklerin verileceği açıklandı. Çin, Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinde her bin kişiye düşen doktoralı kişi sayısının giderek arttığı belirlenirken yapılacak olan çalışmaların ardından ilerleyen zamanlarda da sayının artırılması planlanıyor. Yapılan çalışmalarda asıl amacın, endüstri, sanayi ve iş gücü anlamında yeni eğitimli işçilerin kazandırılması ve doktora yapan kişilerin iş gücünü artırmak olarak hedeflenmişti. Verilecek olan doktora bursunun aylık olarak 4 yıl boyunca 1550 lira olmasına karar verildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.