Gündem YÖK'den 1550 Lira Doktora Bursu!

YÖK’den 1550 Lira Doktora Bursu!

Son Güncelleme:

YÖK tarafından yapılan açıklamalarda doktora eğitimlerine verilen ağırlıklar sebebiyle 2 bin kişiye bin 550 lira doktora bursu verilmesine karar verildi. 

Hükümet tarafından eğitime verilen önemin her geçen gün biraz daha desteklendiği ve artırıldığı düşünüldüğü zaman bu durumda çeşitli çalışmaların yapıldığı tespit edildi. YÖK tarafından yapılan son açıklamalarda doktora öğrencisi sayısının artırılması için bazı planlamalar yapılıyor. Bu planlamalar dahilinde artık çeşitli üniversitelerde eğitim alan doktora öğrencilerine belirli şartları karşılamaları halinde doktora bursu verileceği açıklandı. 

Yapılan çalışmalar sonrasında doktora bursunun verilmesi için şimdilik 53 adet devlet üniversitesi belirlendi. İlerleyen zamanlarda bu rakamın artırılması planlanıyor. YÖK’ün kendisine ait olan internet sayfasında konu hakkında burs alabilecek olan üniversitelerin tam listesi verildi. YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda asıl hedef açıklandı. Kalkınmış ülkelerin eğitim seviyeleri göz önünde bulundurulduğu zaman doktora öğrencisi sayısının da artırılması gerektiğine vurgu yaparken verilecek hedef sayısının her geçen yıl biraz daha artırılması amaçlananlar arasında yer alıyor. 

Ülkede amaçlananlara göre her bin kişiden en az bir kişinin doktora öğrencisi olması için gerekli desteklerin verileceği açıklandı. Çin, Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinde her bin kişiye düşen doktoralı kişi sayısının giderek arttığı belirlenirken yapılacak olan çalışmaların ardından ilerleyen zamanlarda da sayının artırılması planlanıyor. Yapılan çalışmalarda asıl amacın, endüstri, sanayi ve iş gücü anlamında yeni eğitimli işçilerin kazandırılması ve doktora yapan kişilerin iş gücünü artırmak olarak hedeflenmişti. Verilecek olan doktora bursunun aylık olarak 4 yıl boyunca 1550 lira olmasına karar verildi. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,400BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,524TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler