Ana SayfaSigortaBES'te Cayma Oranı Yüzde 26 Oldu

BES’te Cayma Oranı Yüzde 26 Oldu
B

-

Bireysel Emeklilik Sisteminde cayma oranlarının yüzde 26 seviyelerine kadar çıktığı ve beklenmedik bir şekilde rakamın arttığı öğrenildi. 

Bireysel emeklilik sistemi vatandaşların kendi imkanları ile emekliliğini sağlayan yeni bir sistem olduğu gibi aynı zamanda kişilere ikinci emeklilik imkanı da sunan bir sistem olarak ifade edilmektedir. Uzun zamandır hayata geçirilmiş bir uygulama olmasına rağmen devlet tarafından tasarrufu artırmak ve emeklilikte vatandaşlara derin bir nefes aldırmak için sistemin yaygınlaştırılması gerektiğini düşündüler. Yeni yılla birlikte Bireysel emeklilik sisteminin otomatik bir sisteme bağlanmasına karar verilmiş işverenler tarafından 45 yaşın altında çalışan tüm işçilerin sisteme geçirilmesi için yeni düzenlemeler yapılmıştı. 

İşçilerin işverenleri tarafından kademeli olarak sisteme geçirilmelerine karar verilmişti. Bu sistemde maaşlardan belirli oranlarda yapılan kesintiler sonrasında bir süre sonra kişinin emekliliğinde alacağı ödemelere devlet tarafından da belirli bir oranda katkı sağlanmasına karar verilmişti. Otomatik katılımın ardından sisteme kayıt olmak istemeyen vatandaşlar için cayma hakkı ortaya atılmıştı. Cayma hakkının ortaya atılmasının üzerinden henüz çok az bir süre geçmişken Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konu hakkında bir açıklama yaptı. 

2 aylık cayma hakkı süresinin henüz daha yolun başındayken kullanmak isteyen kişilerin oranının yüzde 26 seviyelerine kadar ulaştığını açıklandı. Bu rakamın beklenilenin çok üzerinde olduğunu belirtirken her geçen gün biraz daha artan bu rakamların ardından otomatik BES sistemi için olumsuz bir karalama kampanyasının düzenlendiğini, vatandaşlarında bilinçsiz olarak sistemden çıkış sağlamak istediklerini belirtti. Buna rağmen katılımında oldukça yoğun olduğunu belirtirken şimdiye kadar 980 bin katılımcının kazanıldığını açıkladı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol