Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankasının Son Çalışması Doları Düşürdü!

Merkez Bankasının Son Çalışması Doları Düşürdü!

-

Merkez Bankası tarafından alınan önlemler ve son hamlelerinin ardından doların sürekli olarak devam eden yükselişi son buldu. 

Merkez Bankası tarafından doların sürekli olarak yükselmesinin Türk lirasının değer kaybına yol açtığı belirlendiği için bu konuda bazı çalışmalar yürütülmeye devam ediliyor. Son dönemlerde Merkez Bankası tarafından yapılan hamlelerin bir anlamda ülkedeki döviz ihtiyacının azaltılması, Türk lirasının tekrar eski gücüne geri dönmesi ve son olarak döviz fiyatlarının da düşürülmesi için gerçekleştirildiği açıklanmıştı. Son dönemlerde piyasada yapılan değerlendirmelere göre Merkez Bankası tarafından reeskont kredileri hakkında önemli bir adım atıldı. Reeskont kredilerinin ardından Türk lirası ile ödenebileceğinin açıklanmasının ardından dolar hızlı bir gerileme yaşadı. 

Açıklamanın gerçekleştirilmesinden önce 3.6720 seviyelerinde olan doların açıklamanın yapılmasından sonra ani bir düşüş yaşayarak 3.65 seviyelerinin altına gerilemesi dikkat çekti. Haftanın son işlem gününde yapılan değerlendirmelerin üzerine doların yukarı seviyelere çıkmadan aynı seviyelerde hareket ettikleri öğrenildi. Merkez Bankası tarafından alınan kararın ardından ülkede meydana gelen döviz talebinin azalacağı söyleniyor. Talebin azalmasının ardından ilginin tekrar Türk lirasına yönelmesi sonrasında ortaya çıkan açığın kapatılabileceği ve değer kayıplarının tekrar kazanılabileceği özellikle açıklandı. 

Reeskont kredisi bir banka tarafından iskonto edilmiş olan bir borç senedinin merkez bankası tarafından tekrar iskonto edilmesi sonrasında karşılık olarak verilen kredi olarak iade edilmektedir. Artık reeskont kredilerinin Türk lirası ile ödenmesinin ardından piyasaya ek likidite sağlanmasının amaçlanmasının yanı sıra Türk lirasının kullanım alanlarının da artırılacağı özellikle belirtildi. Bu hamlenin olumlu sonuçlarının ilerleyen günlerde görülebileceği düşünülüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler