Ana Sayfa Gündem Gazprom'dan Türkiye ve Doğalgaz Açıklaması

Gazprom’dan Türkiye ve Doğalgaz Açıklaması

-

Gazprom yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin doğalgaz ticaret merkezi olabileceği yönünde net açıklamalar yapıldı. 

Türkiye doğalgazı fazlasıyla tüketen önemli ülkeler arasında yer alıyor. Bunun üzerine sadece kullanmakla kalmayıp bölge ülkelere dağıtım gerçekleştiren önemli bir merkezi konumda olduğu için doğalgaz üreten ülkeler içinde de ayrı bir önemi olduğu biliniyor. Bunun ardından doğalgaz tüketimi ve dağıtımı konusunda her geçen gün çeşitli çalışmalar gerçekleştirilerek fiyatların daha fazla ucuzlaması ve bununla birlikte dağıtım ağının daha fazla geliştirilmesi için bazı düzenlemeler hayata geçirilmeye devam ediyor. 

Rus enerji şirketi olan Gazprom yetkilileri tarafından Türkiye’nin stratejik konumuna ve önemine vurgu yapılarak bazı önemli değerlendirmelerde bulunuldu. Bu değerlendirmeler çerçevesinde Türkiye’nin doğalgaz ticareti konusunda oldukça önemli bir konuma sahip olduğu belirtildi. Zaman içerisinde Türkiye’nin bu konuda önemli bir ticaret merkezi haline gelebileceği belirtildi. Ancak bu durumun tam anlamı ile gelişmesi için öncelikli olarak piyasa için gerekli olan bazı kuralların hayata geçirilmesi gerektiğini de özellikle belirttiler. Türkiye’nin Azerbaycan, Rusya ve İran gibi farklı ülkelerden farklı miktarlarda doğalgaz alımının gerçekleştiğini belirten yetkililer farklı kurallar ile birlikte bu durumun bölgesel bir merkez haline çevrilerek büyük bir avantaj halini alabileceği belirtildi. 

Merkezi bir güç konumuna getirilebilmesi için öncelikli olarak tüm şebekenin birbirine bir şekilde bağlanmış olmasının önemli olduğunu ifade ettiler. Bu konuda güzel bir örnek olarak Hollanda ve Birleşik Krallık arasındaki bağlantının gösterilmesi dikkatlerden kaçmadı. Doğalgaz piyasasına üçüncü tarafların erişiminin tamamen serbest hale gelmesi gerektiğini de vurgulamayı ihmal etmediler. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler