Akıllı Evlerde Yeni Dönem Başlıyor

0

Akıllı evlerde bulunan teknolojik aletlerin siber saldırılardan olumsuz etkilenmesini engellemek için gerekli siber önlemlerin alınmasına karar verildi. 

15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin ardından saldırılar bu sefer teknolojik ortamda siber saldırı olarak gelmeye başladı. Bu durumda siber saldırıların önlenmesi ve geri çevrilmesi adına pek çok çalışma yapıldı. Son dönemlerde siber saldırılar ile mücadelenin çok daha geniş kapsamlı bir hale getirilmesi için yeni düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. Yapılan incelemelerde yapılan saldırılarda farklı kullanım alanlarının da kullanım imkanı sağladığı belirlendi. 

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılan incelemeler sonrasında sadece siber saldırılarda internetin değil internete bağlı olarak çalışan cihazlarında kullanılmaya başlandığının tespit edilmesinin ardından yeni önlemlerin alınmasını zorunlu hale getirdi. Özellikle son yıllarda yapımına ağırlık verilen akıllı evlerde kullanılan tüm teknolojik aletlerin internete bağlı olarak uzaktan kumandalı bir şekilde kontrol edilebildiği belirlendi. Sürekli olarak gelişen ve artmaya devam eden siber saldırılarda akıllı evlerde bulunan elektronik aletlerinde kullanım imkanları arasında yer aldığı öğrenildi. Sistemlerin internete bağlı olmasından dolayı bir anlamda zombileştirilerek sistemlerin zararlı alanlarda istenmeyen şekillerde kullanılmasının önüne geçilmesi planlandı. 

BTK tarafından alınan önlemler dahilinde artık evlerde bulunan akıllı cihazların üreticilerine ve tedarikçilerine ulaşım sağlanacak. Gerekli kontak kurulduktan sonra tüm cihazların kaydı alınacak. Ürünlerin incelemeleri yapılırken dışarıdan sızmalara karşı nasıl bir etki sağladığı araştırılacak. sızmalara karşı güvenli olup olmadığı incelemeler sonrasında oylanacak. Akıllı evlerde bulunan elektronik aletlerde yaşanabilecek sızma sorunlarında internet hizmeti sunan operatörlerin sorumlu olmaları beklenecek. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın