Türkiye Arap Turist Sayısını Artırmaya Kararlı

Türkiye yeni turizm döneminde Arap turistlerin sayısını artırmak adına yeni çalışmalar yapmaya başladı. 

Arap turistlerin ülke turizmi için önemli olduğu düşünüldüğünden bu konuda yeni çalışmalar yapılmaya başlandı. Turizmde yaşanan çeşitli sıkıntıların tamamen ortadan kaldırılması için son dönemlerde çeşitli çalışmalar yapılıyordu. Bu çalışmaların ardından hükümet destekli yeni projeler gündeme getirilmeye başlandı. Arap turistlerin ülke ekonomisi için önemli katkılar sağladığını fark eden Türkiye bu konuda yeni düzenlemelere gitti. Türkiye Arapların ülkeye daha fazla gelmesi için bu konuda dokunulmazlığı bulunan temsilciliklerin açılması adına harekete geçti. 

Mecliste bir süredir çeşitli şekillerde görüşülen temsilciliklerin ülkemizde açılmasının ardından Arap Turizm Örgütü tarafından gerçekleştirilecek olan işlemlerde yöneticilerin dokunulmazlığının bulunduğu gibi açılan temsilciliklerinde devlet tarafından dokunulmaz olmasına karar verildi. Temsilcilik binası ile birlikte araç ve gereçlerinde aynı şekilde dokunulmazlıklardan yararlanmasına karar verildi. Temsilciliğin kurulumu gerçekleştiği takdirde her türlü vergi ödemesinden muaf tutulmasına karar verildi. 2015 yılı baz alındığı zaman o dönem toplam 3.8 milyon Arap turistin ülkeye geldiği öğrenildi. Yapılan çeşitli çalışmalar sonrasında bu yıl bu rakamın 10 milyon kişiye kadar çıkarılmasına karar verildi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaların ardından gerçekleştirilen bu tür bir çalışmanın Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki sıcak ilişkilerin gelişmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ekonomik, ticari ve turizm alanında gerekli tüm ilişkilerin kuvvetlendirilmesinin sağlanacağı özellikle belirtildi. Amaç turist sayısını artırmak ve turizmi canlandırmak olacağı gibi aynı şekilde ülkeye gelebilecek Arap yatırımcı sayısının artırılması da planlananlar arasında yer alıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.