Ana Sayfa Ekonomi Müezzinoğlu: İşsizlik Yüzde 9’a Düşecek

Müezzinoğlu: İşsizlik Yüzde 9’a Düşecek

-

Katıldığı programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işsizlik oranında hızlı bir düşüş yaşanacağını, işsizlikte asıl sebebin darbe girişimi ve terör örgütleri ile mücadele ve Rusya krizi olduğunu söyledi.

En Yüksek Dönem

İşsizlik oranlarında son dönemlerde en yüksek oranların görüldüğünün altını çizen Müezzinoğlu, geçtiğimiz yılın kasım ayında işsizlik yüzde 12,1 oranına yükseldiğini, Mart 2010 tarihinden beri ilk kez bu rakama çıkan işsizliğin en kısa sürede düşüşe geçirileceğini belirtti. Mevcut şartlarda 3,7 milyonun üzerinde işsiz olduğunu belirten Müezzinoğlu, rakamın bu derece yüksek olmasında 2016 yılının zor bir yıl olmasının, terör eylemleri ile yoğun mücadele, Rusya krizi ve krizin getirdiği olumsuzluklar ve darbe girişiminin katkısının büyük olduğunu söyledi. Tüm bunların geride kaldığını belirten Müezzinoğlu, yakın zamanda bu oranın yüzde 9’lara kadar düşeceğinin müjdesini verdi.

Projeler Geniş Kapsamlı

Son dönemlerde hayata geçirilen projelerin çok geniş kapsamlı olduğunun ve dünyaya örnek teşkil ettiğini belirten Müezzinoğlu, özellikle büyükanne maaşının dünyaya örnek olacağını şimdiye kadar yaklaşık olarak 105 bin başvuru yapıldığını bu başvuruların 27 bin civarının şartlara uygun olduğunu söyledi. Kamuda FETÖ’ye yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Müezzinoğlu, 19175 kişinin işine geri döndüğünü, ihraç edilenlere emeklilik haklarının ödendiğini ama gerekirse maaşına, arabasına el konulabileceğini söyledi.

Personel Reformu

Kamudaki personelin işe girdikten sonra takibi için işleyecek sistemden bahseden Müezzinoğlu, kamuya giren personelin kendisini geliştirip geliştirmediğinin ölçüleceğini ve buna göre bir işlem uygulanacağını söyledi. Müezzinoğlu aksi taktirde kamudan beklenen hizmetin alınamayacağını sözlerine ekledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler