Ana Sayfa Ekonomi TBB’den Vatandaşlara Dolandırıcılık Uyarısı!

TBB’den Vatandaşlara Dolandırıcılık Uyarısı!

-

Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Son zamanlarda Türkiye Bankalar Birliği adını kullanarak vatandaşları dolandıran kişiler tespit edildi. Birlik vatandaşlara yazılı bir uyarı yaptı.

TBB’nin Adını Kullanarak Dolandırmaya Çalışıyorlar

Dolandırıcıların, Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti yetkilisi unvanını kullandıklarını açıklayan Birlik, bu yönde şikayetler aldıklarını belirtti. Bankacılık işlemleri kapsamında kesilen komisyonların ve masraf iade işlemleri için aradıkları söyleyen dolandırıcılar, para iadesi yapacaklarını ifade ederek vatandaşları dolandırmaya çalıştı.

Bireysel Müşteri Heyeti’nin Aracı Kurumu Yok

Türkiye Bankalar Birliği yaptığı açıklamada meslek örgütü olarak faaliyetlerine devam ettiğinin altını çizdi. Bu kapsamda Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’nin vatandaşlara ücretsiz olarak hizmet vermekte olduğunu belirten Birlik, söz konusu heyetin aracı bir kurumla ilişkisinin olmadığını tekrarladı.

Telefon, SMS ve E-Posta’lara İtibar Etmeyin

Bireysel Müşteri Hakem Heyeti bünyesine başvuran kişilerin telefonla aranmasının kesinlikle söz konusu olmadığını açıklayan TBB, “Heyete başvuru yapmış olsanız dahi size gönderilen mesajlara ve aramalara itibar etmeyiniz” dedi. Bunun yanı sıra vatandaşların bu konuda uyanık olmasını söyleyen TBB, “şahsi bilgilerinizi telefon aracılığı ile kimseyle paylaşmayın” ifadelerini de açıklamasına ekledi. Elektronik posta yoluyla gönderilen maillere cevap verilmemesi istenirken, heyete başvuru yapmamış kişiler tüm durumlar için uyarıldı.

Savcılık ve Emniyete Şikayet Edin

TBB açıklamasında “Bu şekilde telefonla aranarak ya da mesaj yoluyla rahatsız edilen vatandaşlar ise zaman kaybetmeden bulundukları kentin savcılığına ve emniyetlerine şikayette bulunabilir” diyerek vatandaşların konuyla ilgili hassas davranmasını istedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler