Ana Sayfa Ekonomi Euro Bölgesi’nde Ekonomik Düzelme Devam Ediyor

Euro Bölgesi’nde Ekonomik Düzelme Devam Ediyor

-

EKONOMİK GÜVEN ARTTI

2016 yılı başında oluşan ekonomik ve siyasi krizler sonucunda özellikle ekonomik anlamda gerçekleşen gerileme geçen yılın sonlarında yerini toparlanmaya bıraktı. Euro bölgesi’nde yaşanan bu krizlerde yüksek işsizlik ve düşük tüketici harcamaları krizin süreç olarak uzamasına sebep oldu.

Toparlanma sürecinin gözlenmesi ile ekonomik güven endekside artış gösterdi. 2016 yılının son çeyreğinde ekonomik güvenin artmasıyla birlikte 19 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nde ihracatın da artış gösterdiği görüldü.

1.7’lik ARTIŞ SÖZ KONUSU

2016 yılının son çeyreği ile 2015 yılının son çeyreği kıyaslandığı takdirde yüzde 1,7 oranında bir büyüme olduğu tespit edilmiştir. Bu büyüme 2017 yılının ilk çeyreği içinse bir umut vaadetti ve büyümenin devam edeceği düşünülüyor.

AVRUPA MERKEZ BANKASI HEDEFİNE DAHA YAKIN

Euro Bölgesi enflasyonu 2017 Ocak ayında 1.8 olarak ölçtü. Aralık 2016’da yapılan ölçümlerde yıllık enflasyon 1.1 lik büyüme kaydetmişti. Ön görülen beklentilere göre 1.5 lik artış beklenirken yıllık enflasyonun 1.8 i gördü.

Enflasyon, Euro Bölgesi para politikasını yürütmekten sorumlu Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın hedeflediği yüzde 2 ye yakın seviyeye uzun süredir ilk kez 2016 aralık ayında yaklaşmışken yapılan son ölçümlere 2017 Ocak ayında hedefe bi adım daha yaklaşmış oldu.

SAĞ AKIM OLUMLU SÜRECİ BOZABİLİR

Tüm bu olumlu gelişmelerin yanı sıra bu yıl özellikle Almanya, Hollanda, Avusturya ve Belçika gibi ülkelerde yükselen sağ akımlar ekonomide ki bu olumlu süreci bozabilir. Yaşanan sağ akım politikası seçimleri de belirsiz kılarken siyasi istikrarı da bozabilir. Ve bu durum ekonomik gelişmelerin hızlı artışını engelleyebilir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler