Ekonomi Dolar/TL Kuru Sakin Seyrediyor

Dolar/TL Kuru Sakin Seyrediyor

Son Güncelleme:

Dolar/TL Kuru 3,65 Seviyesinin Altında

Cuma gününü 3,6267 seviyesinde tamamlayan Dolar/TL kuru haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı ve gün içerisinde 3,6380 seviyelerine kadar yükseldi. Türkiye Merkez Bankası’nın reeskont kredilerinin Türk Lirası olarak ödenebileceğini açıklamasının etkisi ile Türk Lirası, Dolar karşısındaki değer kaybını sildi ve gece saatlerinde Dolar/TL kuru 3,6245 seviyesine kadar geriledi.

Yurtiçi istihdam verilerinin kötü gelmesine rağmen ve ABD ekonomi verilerinin iyi olmasının yanında Fed Başkanı Yellen’in faiz açıklamalarına rağmen Dolar/TL kurundaki düşüşü uzmanlar ülke gündeminin sakin seyretmesine bağlıyor. Uzmanlar 2017 yılında ekonominin olumsuz sinyaller vermesine rağmen Türk Lirası’nın değer kazanımını son zamanlardaki gündemin sakin seyrine bağlıyorlar.

Geçen hafta Yellen’in Fed toplantısında istihdam verilerinin ve enflasyonun beklentileri karşılaması halinde faiz artırımı için uzun süre beklenmemesi gerektiğini açıklamasının etkisi ile Dolar/TL kurunda sert yükselişler yaşanmıştı. Dolar/TL kurunun yükselmesinde ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcı Fischer’in Yellen’i destekleyen açıklamalarda bulunması da etkili olmuştu.

Geçen hafta Yellen’in açıklamalarının etkisi ile yükselen Dolar/TL kurunun yükselişi kısıtlı olmuştu ve haftanın ilerleyen günlerinde Türk Lirası kayıplarını silmeye başarmıştı. Uzamanlar Yellen’in şahin açıklamalarına rağmen Dolar/TL kurundaki düşüşü sakin gündemin yanı sıra Donald Trump’ın politikalarının Dolar’da belirsizliğe neden olmasına da bağlıyorlar. Uzmanlar Dolar’da oluşan belirsizliğin yatırımcıya satış baskısı yaptığını belirtiyor.

Fakat uzamanlar yatırımcıları olası Dolar/TL kurundaki yükseliş içinde uyarıyor. Uzmanlar referandumun yaklaşması ile gündemin karışacağını ve bu durumda Dolar/TL kurunda sıçramalar görülebileceğini de belirtiyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,269BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,619TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler