Temel Harcamalar Çalışanları Zorlamaya Başladı

Sendikacılar tarafından temel ihtiyaçların gelir vergisinden düşürülmesi gerektiği konuşulurken bu konu hakkında yeni çözümler aranmaya başladı. 

Ekonomik verilerin tekrar ayağa kaldırılması ve bunun ardından işsizlik sorununun çözüme kavuşturulması için hükümet tarafından son zamanlarda çeşitli destekler ve teşvikler veriliyor. Ekonomiyi ayağa kaldıracak olan bu teşvikler sonrasında aslında çalışanların bazı sorumlulukların kendilerine yıkıldığını düşünmelerinden dolayı son derece rahatsız oldukları belirlendi. İşverenlere verilen destek sonrasında bazı durumların kendi omuzlarına binen bir yük olduğunu iddia ettiler. Gelir vergisinin birinci diliminde hükümet tarafından kendileri için birtakım indirimlerin yapılması gerektiğini talep ettiler. 

Çalışanlarında işverenler gibi pek çok imkandan yararlanmaları gerektiğini belirtmeleri dikkat çekti. Özellikle yakıt, kira, ulaşım gibi pek çok temek harcamaların yapılmasının ardından işverenlerde olduğu gibi gelir vergisinden düşürülerek kullanılmasının önemli olduğu belirtmeleri dikkat çekti. Çalışanlar işverenlerden yapılan kısıtlamaların çalışanlara yapılan çeşitli vergi artışlarının ardından kendilerine bir yük olduğunu ifade etmeleri dikkat çekti. Çalışanlar son dönemlerde birince ve ikinci vergi dilimlerinde azda olsa artırılmasından dolayı asgari geçim şartlarının altınca ücret alanların dahi bu vergilendirmeden yararlandıklarını özellikle vurgu yaptılar. İşverenlerden yapılan tasarrufların bir anlamda dar gelirli çalışanlarından geri alınması olarak ifade edildiği için bu durumun bir adaletsizlik oluşturulduğu konuşuluyor. 

Ortaya çıkan adaletsizliğin ortadan kaldırılması için adil vergileme yönteminin geliştirilerek hayata geçirilmesi planlanıyor. Çalışanlar birinci dilimde bulunan yüzde 15 oranındaki vergilerin oranlarının düşürülmesini ifade ederken çalışanların son zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı belini büken eğitim, yakıt, ulaşım gibi temel harcamaların vergiye eklenmesi gerektiğini savundular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.