Kira Gelirini Bildirmeyen Ev Sahibi Yandı

Kira geliri istisnasından yararlanmak isteyen ev sahiplerinin kira gelirlerini bildirmeleri isteniyor. Bildirim yapmayan ev sahibine ceza kapıda!

Ev sahiplerini yakından ilgilendiren bazı sorumlulukların olduğu öğrenildi. Son dönemlerde ev sahibi olup evini kiraya veren vatandaşların bazı muafiyetlerden yararlanabilmek için bazı beyanlarda bulunması gerektiği özellikle belirtildi. Konut kira gelir istisnasından yararlanmak için bu anlamda bazı bildirimlerde bulunması zorunlu hale getirildi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda ve uyarılarda kira gelirinin bildirilmemesi halinde usulsüzlük olduğu tespit edildiği ve kabul edildiği için iki kat kadar ceza kesildiği belirtildi. 

Ev sahiplerinin evlerini kiraya vermelerinin ardından kira bildirimi yapmamaları sonrasında elde edilen gelirin üzerinden gelir vergisi ve ardından verginin bir katı daha fazla olmak üzere çifte ceza ödenmesinin hayata geçirilmesinden sonra bu konuda ev sahipleri hızlı bir şekilde uyarılmaya başlandı. Bildirimlerin eksik yapılması ya da yapılmaması gibi olumsuz durumlarda para cezası kesilebileceği gibi bunun ardından bildirimlerin zamanında yapılmaması ve gecikmesi gibi çeşitli durumda da yaşanan her gecikme için yüzde 1.40 oranında bir gecikme faizinin uygulanmasına karar verildi. 

Gecikmelerden ya da eksik bildirimlerden kaynaklanan cezalar ile gecikme faizlerinin belirlenen tarihten sonra en geç bir ay içerisinde gerekli mercilere ödenmesi gerektiği ifade ediliyor. Ev sahiplerinin bildirim oranlarını saklamak için elden kira aldıkları dönemde yaklaşık 9 ay önce kaldırılmış oldu. 500 lira ve üzerinde bulunan her kiranın istisnasız bir şekilde banka üzerinden ya da PTT üzerinden ödenmesine karar verildi. Böylece kayıt dışılığında ortadan kalkması planlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.