Uygun Koşullu Ticari Kredi Almak Artık Daha Kolay

0

İşini büyütmek isteyen KOBİ’ler için artık uygun koşullara sahip olan ticari kredilerin alınma olasılığının daha yüksek olduğu ve bu alanda yeni düzenlemelerin getirildiği açıklandı 

Akbank KOBİ Bankacılığından sorumlu olan Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz yapmış olduğu açıklamalarda KOBİ’leri sevindirecek olan çeşitli açıklamalarda bulundu. Küçük ve orta gelirli işletmelerin yararlanmaları için ticari amaçlı kredilerin yeni bir boyut kazandırıldığı ve bunun ardından kredi imkanlarının geliştirildiği belirlendi. Geçtiğimiz günlerde imzalanan yeni bir protokol sonrasında ardından Portföy Garanti Sistemi’nin hayata geçirilmesi için bazı düzenlemeler gerçekleştirildi. 

Uzmanlar tarafından bu konu hakkında yapılan açıklamalar sonrasında işletmelerin son zamanlarda en çok yaşamış olduğu sıkıntıların başında finansman erişimi sırasında yaşadıkları bazı sıkıntılar belirtildi. Bu durumda finansmana ulaşma aşamasına ihtiyaçları olan teminatlara ulaşmakta ciddi sıkıntıların yaşandığı özellikle belirtildi. Teminat sıkıntısı yaşayamadıkları ve kefil bulamadıkları için bir anlamda finansal kaynaklara ulaşamayarak bu konuda büyük bir eksiklik yaşadıkları belirtildi. Tüm bu noktalara vurgu yapıldıktan sonra konu hakkında yeni düzenlemelerin yapıldığı yönünde müjde verildi. 

Daha  önce teminat sıkıntısı yaşanmaması için KOBİ’lerle gerçekleştirilen çalışmaların aynı şekilde yeni düzenleme sonrasında KOBİ dışında bulunan işletmelerinde tüm bu fırsatlardan yararlanmaları için imkanlar tanındı. Daha önceki düzenlemelerde KOBİ’lerin yararına olması açısından kefalet oranlarının daha yüksek tutulduğu belirlenmişti. Portföy Garanti Sistemi adı verilen uygulama sonrasında KOBİ dışında kalan işletmelerinde bankalara karşı yapılan kefalet başvuru süreçlerinin iyileştirildiği özellikle belirlendi. Bu sayede ticari amaçlı kullanılması planlanan kredilere ulaşma sanıldığından daha kolay bir hal aldı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın