Ana Sayfa Ekonomi Türk Lirası Şubatta Fark Attı

Türk Lirası Şubatta Fark Attı

-

Türk lirası Şubat ayında gelişmekte olan ülkeler arasında emsalleri olan para birimlerine fark attı.

Ekonomide yaşanan sıkıntılar ve çeşitli olaylar bir süredir Türk lirasının değer kaybetmesine neden olmuştu. Bunun ardından hükümet tekrar Türk lirasının değer kazanması ve yaşamış olduğu sıkıntıları atlatması için adım atmaya başladı. Hükümet tarafından verilen destekler ve yeni çalışmaların ardından sonuçların olumlu bir şekilde Şubat ayında görülmeye başlandığı öğrenildi. Şubat ayında yapmış olduğu kapanışlar inceleme altına alındığı zaman diğer aylara göre kazanç sağlamaya başladığı belirlenmiş oldu. 

Şubat ayının başından dünkü kapanışa kadar geçen süre içerisinde yapılan istatistikler sonrasında Türk lirasının yüzde 3.83 oranında bir kazanç elde ettiği öğrenildi. Bununla kalmayıp doların düşüşünü fırsat bilerek ortaya çıkan kayıpların tekrar kazanca dönüştürülmeye başlandığı görüldü. Bir süredir iyi seviyelerde olan performansların gelişmekte olan ülkeler arasındaki değerlendirmesi yapıldığı zaman performansın oldukça yüksek olduğu ve bu ülkeler arasında Türkiye’nin ve Türk lirasının ilk sıraya yükseldiği belirlendi. Sürekli değişen dengeler ve piyasalar arasında gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu olmuştu. Tüm bu ülkeler arasında Türk lirası hızlı bir değer kazancı yaşamaya başladı. 

11 aydır sürekli olarak artan dolar fiyatlarının ardından yaklaşık 11 aylık süre sonrasında son üç haftadır Türk lirası doların karşısında hızlı bir şekilde değer kazanmaya başladı. Türk lirasının yaşamış olduğu bu yükseliş tüm ülkelerin ve para birimlerinin dikkatini çekti. Küresel piyasalarda meydana gelen dolar ihtiyacına rağmen son bir buçuk ayın en düşük seviyesine kadar gerilemesi dikkatlerden kaçmadı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler