Gündem Tapudan Veraset Uygulaması Geliyor!

Tapudan Veraset Uygulaması Geliyor!

Son Güncelleme:

Bir süredir veraset sisteminin çeşitli bürokratik sebeplerle uzun sürmesinin ardından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir veraset çalışmasının yapılmasına karar verildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olarak çalışan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından veraset çalışmalarının uzun ve bürokratik bir bir süreçten geçtiği tespit edildiği için bu konuda vatandaşların oluşan ve oluşabilecek çeşitli mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için yeni bir çalışmanın yapılması gerektiği konusunda bazı görüşmeler yapılmıştı. Bu görüşmelerin ardından vatandaşlarda daha önce mağduriyetlere neden veraset ve intikal vergisi ilişiği kesme uygulamasına yönelik yeni çalışmalar yapılmaya başlandı.

Daha önce Tapu işlemleri sırasında veraset ve intikal vergisi işlemlerinin tam olarak tamamlanma süreci sona ermeden tapu müdürlüklerinde satış işlemleri gerçekleştirilmiyordu. Bu durum vatandaşların uzun bekleme sürelerine neden oluyordu. Bunun ardından yapılması planlanan yeni istemde artık bekleme şartı olmadan veraset ve intikal vergisi işlemleri bir yandan tamamlanırken bir yandan da tapuda satış işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması bekleniyor. Böyle bir uygulamanın yakın zamanda hayata geçirilmesinin ardından vatandaşların şimdiye kadar yaşamış oldukları mağduriyetler tamamlanmış olacak. 

Şimdiye kadar yapılan işlemler sonrasında vatandaşların yaşamış oldukları mağduriyetler sonrasında çok sayıda şikayette bulundukları ve artık yeni bir uygulamanın hayata geçirilmesinin mecburi olduğu ifade edilmişti. Tapu müdürlükleri ile Maliye Bakanlığı arasında konuların çözümü için resmi görüşmelere başlanarak bu konuda bir adım atıldı. Yakın zamanda planlanan yeni çalışmaların hayata geçirilmesi bekleniyor. Bunun ardından eskiden yaşanılan tapu sorunlarının yaşanmasının önüne geçilecek. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,131BeğenenlerBeğen
7,251TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler