Üreticiyle Market Arasındaki Fark Çok Arttı!

0

 Ülkemizde marketlerde satılan ürünlerin çok büyük oranlarda karla satıldığı biliniyordu. Konuyla ilgili Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son derece önemli açıklamalar yaptı.

Aracılar Ortadan Kaldırılmalı!

TOZB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ürünlerinde oluşan fiyat farkıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

‘Patates üreticileri mağdur oluyor. Üreticide fiyat 40 kuruşa kadar düşüyor. Marketlere baktığımızda ise, 1 lira 87 kuruşa kadar yükseliyor. Şubat ayında üretici ile market fiyat farkı en fazla patateste oldu. Patateste fark %366.81 oldu. Bu fark portakalda %333.67 olurken, maydanozda %320.75 oldu. Kuru kayısıda fark %251.76 olurken sütte %232.02 oldu.’

Uygulama Yenilenmezse Tekelleşme Devam Eder!

‘Meyve ve sebze gibi ürünlerde aracıları ortadan kaldıracak sisteme bir an önce geçilmesi lazım. Bu olmadığı takdirde, tarımda serbest piyasa koşulları oluşmadığı için tekelleşme devam eder. Bu da hem üreticiyi hem de tüketiciyi mağdur eder. Bu şekilde üretim düşer ve göçün önü alınamaz. Sistem artık değişmeli.’

Yapılan bu açıklama ve ortaya çıkan rakamlar, özellikle sebze ve meyve konusunda kar oranının hangi boyutlarda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın