Dolar Majör Dövizler Karşısında Değer Kazandı

Dolar Değer Kazandı

Geçen hafta Fed Başkanı Janet Yellen’in bankacılar komisyonunda faiz artırımı hakkında yaptığı açıklamalar Fed’in Mart ayında faiz arttırma olasılığını yükselmişti. Bu haftanın başında Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in enflasyonun aynı doğrultuda ilerlemesi halinde faiz artışı yapılabileceğini açıklaması ile Fed’in Mart ayında faiz arttırması daha da kuvvetlendi.

Küresel piyasalarda Fed yetkililerinde gelen faiz açıklamalarının Mart ayı faiz artırımı olasılığını yükseltmesi ve ABD ekonomik verilerinin etkisi ile Dolar, majör dövizler karşısında değer kazandı. Salı günü Dolar’ın majör dövizler karşısındaki performansını ölçen Dolar endeksi yüzde 0,57 artarak 101,50 puana yükseldi.

Haftanın ikinci işlem gününde Dolar, Japon Yeni karşısında değer kazandı. Salı günü USD/JPY paritesi güne düşüşle başladı ve gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi. USD/JPY paritesi haftanın üçüncü işlem gününde yüzde 0,51 artışla 113,68 seviyesine yükseldi.

Salı günü Dolar karşısında değer kaybeden para birimleri arasında Sterlin de yer aldı. Haftanın ikinci işlem gününde GBP/USD paritesi yüzde 0,37 düşüş yaşayarak 1,2413 seviyesine geriledi. Bununla birlikle Sterlin Salı günü Euro karşısında yüzde 0,36 değer kazandı.

Dolar haftanın ikinci işlem gününde Euro karşısında da değer kazandı. Haftanın ikinci işlem gününde Euro/USD paritesi yüzde 0,69 düşerek 1,0538 seviyesine geriledi.

Döviz piyasaları Çarşamba günü akşam yayınlanacak olan Fed toplantı tutanaklarına odaklanacak. Çarşamba günü yayınlanacak olan Fed toplantı tutanaklarında faiz artışı ile ilgili bir ipucunun olması bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.