Ana Sayfa Gündem Çalışan Emekliye İkinci Tazminat Geliyor

Çalışan Emekliye İkinci Tazminat Geliyor

-

Çalışan emekliye ödenecek olan kıdem tazminatının çalışmanın başlamasından sonra ikinci dönem üzerinden hesaplanması dikkat çekiyor. 

Hayat şartlarının her geçen gün biraz daha zorlaşmasından sonra geçinmek sanıldığından çok daha zor bir hal almaya başladı. Bunun üzerine emekli maaşı ile geçinmek, çocukların okuması ve normal şartlar altında yaşamak sanıldığı kadar kolay olmadığı için günümüzde özellikle büyük şehirlerde sadece tek bir emekli maaşının tüm aile için yeterli gelmediği görüldü. Genellikle emeklilerin emekli olduktan sonra yine daha rahat şartlar altında yaşamak adına çalıştıkları biliniyor. Ancak çalışma hayatına tekrar başlayan emeklilerin kafalarında bazı soru işaretleri gündeme gelmeye başlıyor. 

Emekliler çalışma hayatına başladıktan sonra çalışma hayatına devam ettiklerinden dolayı işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alıp alamayacaklarını merak ettikleri gibi çalışmaya devam etmeleri halinde emekli maaşında artışların yaşanıp yaşanmayacağı konusunda da çeşitli tereddütler yaşamaya başladılar. Bu durumda emeklilerin önünde iki seçenek beliriyor. Bu durumda belirleyici olanın genellikle hayatına SSK’lı olarak devam etmek isteyenler için ne zaman emekli oldukları olarak ifade edilebilir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlamış ya da emekli olmuş olan kişileri iki yol bekliyor. 

Birinci seçenek olarak emekli olan kişinin aylığını kestirmesi ve tüm sigortalılar gibi prim ödemesi ve çalışma hayatına devam etmesi olarak belirlenirken ikinci seçenek ise sosyal güvenlik destek primi ödemesi olarak belirlendiği için iki tercih hakkı sunulmuştur. Bu durumda hem emekli aylığını alıp hem de çalışma hayatında maaşını sorunsuz bir şekilde alabilir. Emekli aylıklarında herhangi bir azalma meydana gelmez. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler