Ev Sahipleri İçin İndirim Hesabı

Kira geliri olan ev sahiplerinin birçoğunun kira geliri hesaplaması yapmadıkları belirlendiği için bu durumda basit bir formül paylaşıldı. Artık indirimleri de hesaplamak mümkün olacak. 

Gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren konut hesabı indirimi son dönemlerde en çok konuşulan konular arasında yer almaya başladı. Bunun ardından kira geliri olan ev sahiplerinin indirim hesabını nasıl yapacakları konusunda uzmanlar çeşitli formüller paylaşmaya başladılar. Bir kira gelirinin öncesinden beyan edilmesi sonrasında istisna ödemelerinin ücretten düşülmesine karar verildi. Bu sayede toplam 3 bin 800 liralık bir istisna indiriminin yapılacağı belirlendi. Ancak dikkat edilmesi gereken bir durum dikkat çekiyor. Ticari amaçlı kullanılan konutların ve gayrimenkullerin herhangi bir istisna olmaksızın bildirimi yapılmak zorunda olduğu için bu istisna indiriminin gerçekleşmeyeceği özellikle belirlendi. 

Yapılan hesaplamalarla birlikte götürü gider usulünü seçen vatandaşların konut kira gelirinin bildiriminin ardından gerekli istisna miktarının düşürülmesi sonrasında kalan tutarın, ardından zirai, ticari ve mesleki anlamda kullanılan ve kira geliri beyan edilen brüt işyerlerinin ise kira gelirinin yüzde 25 oranındaki kısmının götürü gider indirimi olarak indiriminin gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Ancak bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı uzmanlar tarafından özellikle belirtiliyor. Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda herhangi bir istisna indiriminin yapılamayacağı konuşuluyor. Bu nedenle indirimin gerçekleşmesi için gayrimenkul sahibi olan kişilerin öncelikle gider tutarının istisna indirimi için gerekli olan kısmının hesaplanmasının daha uygun olduğu ifade ediliyor. Giderlerin tamamının hesaplanıp düşürülmesinin hemen ardından kalan miktarın üzerinden vergi hesaplanacak. Bu tutar üzerinden yüzde 15 oranında gelir vergisi hesaplaması gerçekleştirilecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.