THY Varlık Fonu’na Sahip Çıktı

Açıklandığı günden beri hakkında spekülatif haberler çıkan ve bir kesim tarafından çözüm olarak addedilirken bir kesim tarafından özelleştirme ve yanlış hareket olarak değerlendirilen Varlık Fonu hakkında her geçen gün farklı kurumlar yorumda bulunuyor. Çok konuşulan varlık fonu hakkında bir açıklama da THY’den geldi. THY Başkanı İlker Aycı, Varlık Fonu’nun finansman konusunda eli güçlendireceğini, uçak alımlarındaki finans problemlerinin önüne geçeceğini belirtti.

THY’de Devredilmişti

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen kurumlardan biri olan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, devredilen şirketlerin bu devirden kârlı çıkacağını ve kısa zaman içerisinde fayda sağlamış olacağını söyledi. Daha önce de Varlık fonları ile çalıştığını belirten Aycı, Türkiye Varlık Fonu’nun Türkiye’ye fayda sağlayacağını söyledi. Varlık fonu sayesinde ülke olarak eldeki değerli güçlerin bir arada toplanmasının daha güçlü hareket edilmesine olanak sağlayacağını belirten Aycı, bu uygulamanın Malezya, Hindistan, Norveç, Çin, Kanada gibi ülkelerde farklı modeller ile uygulamaya geçtiğini ve çok olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.

Amaç Kârlı Alışveriş

Türkiye Varlık Fonu ve Türk Hava Yolları’nın birlikte bir strateji geliştirip buna göre hareket edeceğine inancı olduğunu belirten Aycı, önemli olanın ülke ekonomisine yarar sağlamak olduğunun altını çizdi. Yılda 2 – 2,5 milyar dolar tutarında uçak alımı finansmanında yetkili kişi olduğunu belirten Aycı, bu konumda ilk amacının faizleri aşağı çekmek ve maliyetleri düşürmek olduğunu söyledi. Varlık Fonu ile bu konuda sıkıntı yaşanmayacağını düşündüğünü belirten Aycı, iki kurum arasında oluşan sinerji ile daha kârlı işlere imza atılacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.