Ana Sayfa Ekonomi Mobil ve Elektronik İmza Rekor Kırdı

Mobil ve Elektronik İmza Rekor Kırdı

-

Mobil ve Elektronik İmza 2 Milyonu Geçti

Elektronik ortamda ıslak imza ile eş değer olan elektronik ve mobil imza kullanımında rekor artış kaydedildi. Son verilerin değerlendirilerek ulaşılan sonuçlara göre elektronik ve mobil imza kullananların sayısı 2 milyon 466 bin 708 kişiye ulaştı.

TÜRKİYE MOBİL İMZA VE ELEKTRONİK İMZA KULLANIMINI ARTTIRDI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre 2016 yılının ikinci yarısından sonra elektronik ve mobil imza kullananların sayısında ciddi bir artış yaşandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verileri 2013 yılından bu güne elektronik ve mobil imza kullanımındaki artışı gözler önüne serdi.

2016’NIN İKİNCİ YARISINDA YÜZDE 33,3’LÜK ARTIŞ KAYDEDİLDİ

2016 yılının ikinci yarısı itibari ile iki milyon 42 bin 51 elektronik imza atıldı. Bu miktarda 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 33,3 seviyesinde bir artışı işaret etti. Mobil imzadaki miktar ise 424 bin 657 olarak kayda geçti. Mobil imza kullanımındaki artış oranı ise yüzde 40 dilimine yaklaştı ve yüzde 39 seviyesinde gerçekleşti.

Bu rakamlarda 2013 yılından 2017’ye kadar elektronik ve mobil imza kullanımında ciddi bir artış olduğunu gözler önüne serdi. BTK bu konuda bazı çalışmalar yaparak elektronik ve mobil imzanın yaygın olarak kullanılmasını hedefliyordu. Bu rakamlarda BTK’nın hedefine emin adımlarla gittiğinin bir göstergesi oldu.

ISLAK İMZANIN YERİNİ ALDI

Özellikle iş dünyası ve kamu kurumları elektronik ve mobil imza kullanımını arttırdı. Böylelikle internet üzerinden yapılan yazışmalarda hem ıslak imza dönemi geride kaldı hem de işlemler daha hızlı olarak yapıldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,603BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler