Dolar İnişe Devam Ediyor

Son günlerdeki inişi devam eden dolar, eğer ani bir hareketlenmeye geçmezse bir süre inişli seyrine devam edeceğe benziyor. ABD piyasası, Fed açıklamaları, ülkedeki alım gücü gibi pek çok konudan fazlası etkilenen dolar şimdilerde düşüşünü devam ettiriyor. Yükselip zirveye yerleştiği günleri geride bırakan doların bu düşüşünün nereye kadar olacağı merak konusu oluyor.

Zirve Uzakta Kaldı

Bir anda yükselişe geçip 4 TL’ye kadar yükselmesi ile ülke ekonomisini alt üst etmeyi başaran dolar şimdiler düşüşü ile gündemi meşgul ediyor. Ateşinin birden yükselmesi ile ülke genelinde seferberlik ilan edilmesine sebep olan ve kamu, özel sektör ve siyasi temsilcileri harekete geçiren dolar, vatandaşların ve yatırımcıların çabaları ile bir nebze düşüş yaşamıştı. Ateşinin yavaş yavaş düşmesi ile piyasalarda hareketlilik oluşmasına neden olan dolar şimdide tarihi düşüşünü mü yaşıyor?

7 Haftanın Rekoru

Sürekli düşüşe geçmesi ile gözünü zirveden çevirdiğini belli eden dolar, son günlerde küresel piyasanın azalan dolar talebinden dolayı düşüş eğilimini devam ettiriyor. Talebin azalması ile 6 Ocak 2017 tarihinden beri en düşük seviyeyi gören dolar son 7 haftanın dip seviyesini gördü. Sabah saatlerinde açıklanan kura göre dolar 3,6078 seviyesini görerek düşüş eğiliminde ısrarcı olduğunu gösteriyor.

Yüzde 0,23 Değer Kaybı

Bir önceki günün kapanışına göre güne 0,23 oranında değer kaybı ile başlayan dolar şu dakikalarda 3,6120 seviyesinden alıcı buluyor. Dolardaki düşüşe paralel olarak devam eden Euro ise yüzde 0,58 azalış ile 3,7961 seviyelerinde işlem görüyor. Dolar ve Euro’da bu düşü devam ederken sterlin yatay seyrinde devam ederek 4,5130 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.