Gündem Faiz Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

Faiz Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

Son Güncelleme:

FED tarafından ne zaman faiz artırımı yapılacağı merak konusu haline gelmişken bu konuda bir açıklama yapıldı ve yakın zamanda olduğunun sinyalleri de verildi. 

ABD Merkez Bankası olarak bilinen Fed piyasaları yakından etkileyecek kararları ve çalışmaları ile sürekli olarak takip ediliyor. Yapılan faiz artışlarının ya da indirimlerinin istisnasız her şekilde piyasaları olumlu ya da olumsuz olarak etkilediği belirlendiği için bir süredir faiz artırımına ne zaman gideceği yönünde bir merak piyasada ortaya çıkmıştı. Bunun ardından yapılan açıklamalarla birlikte FED bir toplantı düzenlediğini ve konu hakkında görüşmelerin yapıldığını açıkladı. 

FED tarafından yapılan toplantı sonrasında nasıl kararlar alındığı yönünde düzenlenen tutanaklar gün yüzüne çıkarıldı. Alınan kararlarda politika faizi ile oynamanın piyasaları olumsuz etkileyeceği düşünüldüğü için sabit tutulmasına karar verildi. Faiz artışlarının piyasada izlenecek olan dengelerin normal gelmesi ve beklenilenden farklı bir durumun gerçekleşmemesi durumunda yakın zaman içerisinde gerçekleşebileceği özellikle belirlendi. 

Tutanaklar detaylı bir şekilde incelendiği zaman önümüzdeki aylarda birkaç üyenin eksiltilerek bu şekilde bir sıkılaştırmaya gidilmesinin de muhtemel olduğu özellikle ifade edildi. Ülkede meydana gelen işsizlik oranlarının bir anlamda normal rakamların altına gerilemesinin bir anlamda ciddi bir risk olabileceği de konuşuluyor. Böyle bir riskin ortaya çıkması sonucunda politika faizinin beklenildiği gibi hala sabit tutulmayacağı, tam tersi olacak şekilde beklenenden de hızlı bir şekilde artırılabileceği özellikle belirlendi. Son dönemlerde kademeli faiz artışı vurgusu çok sık gündeme geldiği için bu konuda yılda sadece birkaç kez yapılabileceği algısı konuşulmaya başlandı. Bu algının gerçekleşmesinin ardından faiz artışına gidilebileceği de özellikle belirtildi. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,287BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,635TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,518TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler