Faiz Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

FED tarafından ne zaman faiz artırımı yapılacağı merak konusu haline gelmişken bu konuda bir açıklama yapıldı ve yakın zamanda olduğunun sinyalleri de verildi. 

ABD Merkez Bankası olarak bilinen Fed piyasaları yakından etkileyecek kararları ve çalışmaları ile sürekli olarak takip ediliyor. Yapılan faiz artışlarının ya da indirimlerinin istisnasız her şekilde piyasaları olumlu ya da olumsuz olarak etkilediği belirlendiği için bir süredir faiz artırımına ne zaman gideceği yönünde bir merak piyasada ortaya çıkmıştı. Bunun ardından yapılan açıklamalarla birlikte FED bir toplantı düzenlediğini ve konu hakkında görüşmelerin yapıldığını açıkladı. 

FED tarafından yapılan toplantı sonrasında nasıl kararlar alındığı yönünde düzenlenen tutanaklar gün yüzüne çıkarıldı. Alınan kararlarda politika faizi ile oynamanın piyasaları olumsuz etkileyeceği düşünüldüğü için sabit tutulmasına karar verildi. Faiz artışlarının piyasada izlenecek olan dengelerin normal gelmesi ve beklenilenden farklı bir durumun gerçekleşmemesi durumunda yakın zaman içerisinde gerçekleşebileceği özellikle belirlendi. 

Tutanaklar detaylı bir şekilde incelendiği zaman önümüzdeki aylarda birkaç üyenin eksiltilerek bu şekilde bir sıkılaştırmaya gidilmesinin de muhtemel olduğu özellikle ifade edildi. Ülkede meydana gelen işsizlik oranlarının bir anlamda normal rakamların altına gerilemesinin bir anlamda ciddi bir risk olabileceği de konuşuluyor. Böyle bir riskin ortaya çıkması sonucunda politika faizinin beklenildiği gibi hala sabit tutulmayacağı, tam tersi olacak şekilde beklenenden de hızlı bir şekilde artırılabileceği özellikle belirlendi. Son dönemlerde kademeli faiz artışı vurgusu çok sık gündeme geldiği için bu konuda yılda sadece birkaç kez yapılabileceği algısı konuşulmaya başlandı. Bu algının gerçekleşmesinin ardından faiz artışına gidilebileceği de özellikle belirtildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.