Ana Sayfa Gündem Stajyer Çalıştıran Şirketlere Yeni Düzenleme!

Stajyer Çalıştıran Şirketlere Yeni Düzenleme!

-

Stajyer çalıştıran şirketler için yeni düzenlemeler yapıldığı açıklandı. Yeni sistemde ne gibi düzenlemelerin ve farklılıkların olduğu ise merak konusu haline geldi. 

Staj eğitimi özellikle mesleki eğitimin kazandırılması ve teorik olarak öğretilmiş ve kazanılmış bilgilerin pratikte hayata geçirilmesi için bu konuda bazı düzenlemelerin yapıldığı açıklanmıştı. Geçtiğimiz aylarda stajyer çalıştıran şirketlere bazı yükümlülüklerin getirildiği açıklanmıştı. Bu durumun ardından yeni düzenleme sonrasında bazı yeniliklerin daha hayata geçirildiği ve böylece iki tarafında haklarının korunmasının amaçlandığı açıklandı. 

Stajyer çalıştıran şirketlerin ödemiş oldukları stajyer ücretleri ele alınırken bu konu hakkında staj ve tamamlayıcı eğitim için 10 ve daha fazla öğrenciye imkan sağlamaları halinde bazı yeni düzenlemelerin ve hakların ortaya çıktığı ifade ediliyor. 10 veya daha fazla öğrencinin stajının yaptırılması halinde bir birim kurulmasının zorunlu hale getirilmesi için düzenlemeler başlatıldı. Bu düzenlemeler sonrasında kurulan birim içerisinde iş pedagojisi eğitimi almış bir kişinin ya da eğitici bir kişinin bulunması zorunlu olacağı için bu konuda yeni düzenlemelerin gerçekleştirildiği açıklandı. 

Mesleki eğitim kapsamında bulunan kurumlardaki öğrencilerin pratik olarak öğrendiklerini uygulamalı olarak hayata geçirmeleri ve bu konuda daha yeterli bir hale gelmeleri için staj zorunluluklarının bulunduğu biliniyor. Bu konuda öğrencilerin ya da yeni mezunların çeşitli şirketlerde meslek alanları ile ilgili staj yapmak için başvurdukları bilinirken bu konuda sadece kurumlara ya da staj yapacak olan öğrencilere değil şirketlere de büyük sorumlulukların düştüğü ifade edilmişti. Zorunluluğu yerine getirmeyen şirketler için her öğrenci için katkı payı ödeme zorunlulukları getirildi. Staj ödemelerinin artık değiştiği ve asgari ücret tutarının yüzde 30’undan daha az bir ödemenin yapılmadığı özellikle ifade ediliyor 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler