Ana Sayfa Gündem Plakalarda Yeni Dönem Başlıyor

Plakalarda Yeni Dönem Başlıyor

-

Araç kullananları yakından ilgilendiren plaka sisteminde yeni bir düzenlemeye gidilmesine karar verildi. Yapılacak düzenleme sonrasında plakalardaki mühürler değiştirilecek. 

Son dönemlerde dolandırıcılık olaylarının artması ile birlikte sahte plaka basım oranları artmaya başladı. Trafikte ikiz plaka ve sahte plaka olaylarının giderek artması ve bu durumun dolandırıcılık alanında yeni kapıları açmasının ardından devlet yaptığı çalışmalar ile birlikte bu durumun önüne geçeceğini belirtmişti. Yapılan çalışmaların ardından Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından plakalara basılan mühürlerde birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Bununla birlikte daha önceki mühür standartlarında birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi. 

Araç plakalarının sahte olarak kullanılmasının giderek artması ile birlikte bu durumun önüne geçilmesi planlandı. Artık mühürlerde her bölgenin farklı kodlarının yer alması planlananlar arasında yer alıyor. Mühürlerin üzerinde aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti rumuzu bulunacak. Bu rumuzların tekrar sahtekarlar tarafından kopyalanarak kullanılmasının önüne geçileceği açıklandı. İstanbul’da plaka basan 24 odanın belirlenmesi ile birlikte basım işlemlerinin bu odalara verileceği öğrenildi. Odaların sorumluluğunda olan basım işlemlerinin ardından artık herhangi bir şekilde kaçak işlem yapılmasının da cesaret isteyen bir durum olacağı tahmin ediliyor. 

Yapılacak yeni düzenleme sonrasında çifte standartların ortadan kaldırılması planlanacak. İkiz plaka dönemi artık resmen sona eriyor. Daha önceki dönemlerde basım işlemleri yapılan her odada farklı mühürler kullanılırken yeni sistem ile birlikte tüm ülkede tek bir mührün kullanılmasına karar verildi. Bu mührün dışında darphanelerde herhangi bir şekilde mühür olmayacak. Terör olaylarında da sık sık kullanılan ikiz plaka ve sahte plakaların kullanım oranlarının düşürüleceği açıklandı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,610BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,429TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler