Kredi Bekleyenlere Müjde!

0

Kredi bekleyenler için verilecek olan KOBİ kredilerinin en geç haftaya verilmeye başlayacağı açıklandı. 

Nakit sıkıntısı çeken işletmelere kendilerini geliştirmeleri,  işleri büyütmeleri için verilecek olan KOBİ kredilerinin ne zaman verileceği merak konusu haline gelmişti. Binlerce işletme tarafından verilecek olan kredinin kendilerini büyük oranda rahatlatacakları ifade edilmişti. Bunun ardından Kredi Garanti Fonu kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan ödemelerinde toplam 250 milyar liralık bir kredi hacmini de beraberinde getirmesi planlananlar arasında yer alıyor. Nakit sıkıntıları düşünüldüğü zaman bu sistemin pek çok işletmeyi dar boğazdan kurtarması da beklenenler arasında yer alıyor. 

Merak edilen kredilerin ne zaman ödeneceği konusunda Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ilk kez açıklama yaptı ve konu hakkındaki son çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu gündeme getirdi. Konu hakkındaki yasa çalışmasının tamamlandığı ve geriye sadece Bakanlar Kurulu kararının kaldığını ifade etti. En geç önümüzdeki haftadan itibaren olmak üzere kredi çalışmalarının hayata geçirilmesinin planlanması dikkatlerden kaçmadı. Son dönemlerde ekonomide oluşan derin çatlaklar, her şeye rağmen piyasaların sürekli olarak dalgalanması işletmelerin nakit sıkıntısı yaşamalarına sebep olmakla birlikte büyümek isteyen işletmelerinde nakit ihtiyaçlarının olduğu ifade edilmişti. 

Yapılan düzenlemelerin tamamlanmalarının ardından nakit sıkıntısı yaşayan tüm işletmelere istisnasız bir şekilde kredi desteğinin sağlanması planlanıyor. Özellikle gelecek vaadeden, hayat belirtisi bulunan işletmelerin bu durumdan olumlu bir şekilde yararlanmaları bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 15 bin adet KOBİ için 50 bin liralık faizsiz kredi desteği verilmişti. Bunun ardından bu yıl yapılan sicil affı çalışmaları sonrasında en az 330 bin adet KOBİ için 10.3 milyar lira değerinde kredi verilmesi düşünülüyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın