Promosyon Şartlarında Değişilik! Artık Zorunluluk Yok

0

İki Hesap Açma Zorunluluğu Kaldırıldı

Emekli promosyonları ödemeleri ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Gelişmeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıkladı.

Uzun süredir gündemde olan ve Mart ayında ödenmeye başlayacak maaş promosyonları hakkında, emeklinin yüzünü güldürecek bir haber geldi. Bankaların promosyon şartlarında söz konusu bankaya iki adet fatura ödeme talimatı verme, kredili mevduat hesabı açma ve kredi kartı alma zorunluluğu bulunmaktaydı.

BAKANLIK EMEKLİLERİN İSTEKLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

İşte bu ağır şartlarda değişiklik yapılarak iki hesap açma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Buna göre emekli vatandaş istediği taktirde ya kredili mevduat hesabı açacak ya da bankanın kredi kartını alacak. Konuyla ilgili açıklamayı ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. Bu açıklama ardından emeklilerin ağır promosyon şartları eskisine göre daha taşınabilir hale geldi.

Evli ve aynı banka bünyesinden emekli maaşı alan çiftlerdeki durum ise şöyle düzenlendi. Çiftlerden bir tanesinin fatura otomatik ödemesi talimatı vermesi yeterli olacak. Yine diğer emekli vatandaşlarda olduğu gibi evli çiftlerde ya kredili mevduat hesabı ya da bankanın kredi kart seçeneklerinden bir tanesini seçebilecek.

Emekli vatandaşlar bankaların şartlarının çok ağır olduğundan şikayet etmiş, şartlar 3 yıl boyunca bankaya kelepçelenmek olarak nitelendirmişti. Bakanlık bu şikayetleri de göz önüne alarak bankalarla görüşmeler yapmıştı. Sonuç olarak bakanlığın çalışmaları sonuç verdi ve bankalar şartlarında değişiklik yaparak emekliye nefes aldırdı.

TBB AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili bir açıklamada Türkiye Bankalar Birliği’nden geldi. Emeklilerin bankada açacağı kredili mevduat hesabının negatif limite düşmesi ve kredi kart kullanımına ilişkin yapılan açıklamada, kartların ödeme dışında kullanılma zorunluluğunun bulunmadığı kaydedildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın