Ana Sayfa Gündem SGK'dan 1.5 Milyon İşsiz Açıklaması

SGK’dan 1.5 Milyon İşsiz Açıklaması

-

İstihdam seferberliği ile birlikte SGK tarafından yapılan son açıklamalara göre 1.5 milyon kişiye iş müjdesi verildi. 

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı tarafından yapılan toplantı sonrasında bir süredir çeşitli şekillerde tartışılan ve konuşulan milli seferberlik programı hakkında konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalar ile birlikte milli seferberlik programı kapsamında işverenlerle gerekli görüşmelerin yapılacağı belirlendi. Bu görüşmelerde iş programlarının tartışılması da beklenenler arasında yer alıyor. Yapılan tahminler sonrasında 1.5 milyon kişinin istihdamının beklenildiği gibi sağlanacağı konuşulurken işsizliğin en büyük problemlerinden birisi olan kayıt dışılık için bu anlamda yeni düzenlemelerin yapılması bekleniyor. 

Hükümet tarafından gerçekleştirilen planlamalar ile 2023 hedefleri de açıklanmış oldu. Yıllar içerisinde yapılacak olan değişimler sonrasında kayıt dışı işçi çalıştırma oranlarının düşürülmesi beklenirken bu oranlara göre yüzde 15 seviyelerine çekilmesi bekleniyor. Kayıt dışı istihdamın tamamen azaltılması ve hatta bitirilmesi planlanırken işverenleri sıkıntıya sokmamak ve iş gücü piyasasında çeşitli sıkıntıların yaşanmasını engellemek amaçlananlar arasında yer alıyor. Yapılacak olan çalışmalarda sıkı denetimlerin, verilecek büyük cezaların ve bazı korkutucu tedbirlerin işverenleri zor duruma sıkacağından dolayı böyle bir yöntem izlenmemesi gerektiği özellikle belirtildi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından konu hakkında yapılan açıklamalar sonrasında kurumun sürekli olarak ceza veren, işverenleri zor durumda bırakan, korkulması gereken bir kurum olmadığına dikkat çekildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliğine katkı sağlayacak olan kurumun gerekli teşvik ve primlerle birlikte yıl sonuna kadar 1.5 milyon kişinin istihdamını sağlayacağı belirlenen hedefler arasında yer alıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,608BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,426TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler