Ana Sayfa Gündem Elektrik Kullanımında Yeni Dönem Başlıyor

Elektrik Kullanımında Yeni Dönem Başlıyor

-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından serbest tüketicileri isteği dışında kendi bünyelerine almaya çalışan şirketlere ceza niteliğinde bir uygulama geliyor. 

Elektrik tüketiminde yapılan çeşitli düzenlemeler sonrasında serbest tüketici portföyünün gelmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bunun ardından artık belirli bir tüketim sağlayan vatandaşların kendi elektrik dağıtım şirketlerini istedikleri gibi seçmeleri için çeşitli imkanlar getirilmişti. Bu imkanlar ile birlikte piyasada gözle görülür bir rekabet ortaya çıkmış ve bu rekabet sonrasında çeşitli indirimler hayata geçirilmişti. Yapılan çalışmalarla birlikte her geçen gün tüketicilerin haklarını korumak için yeni çalışmaların yapıldığı belirleniyor. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan yeni düzenlemelerde serbest tüketicileri kendi istekleri olmadan çeşitli şekillerde kendi bünyelerine almak ve portföylerine katmak isteyen enerji dağıtım şirketlerinin belirlenmesine karar verildi. Bu anlamda 93 adet elektrik dağıtım şirketlerinin  1 Mart tarihinden itibaren olmak koşulu ile 3 ay boyunca yeni müşteri alımının engellenmesine karar verildi. Yapılan incelemeler sonucunda son zamanlarda bazı elektrik dağıtım şirketlerinin herhangi bir sözleşme imzalamadan serbest tüketicileri kendi bünyelerine almaya çalıştıkları belirlendiği için bu tür bir düzenlemenin yapılması gerekli olarak görüldü. Serbest tüketicilerin haklarının korunması için bu durum zorunlu hale getirildi.

İkili anlaşmalar incelendiği zaman şimdiye kadar bu konuda 93 adet elektrik dağıtım şirketinin kurallara aykırı olarak bir çalışma yaptıkları belirlendi. Yetkililer bu konuda serbest tüketicileri uyarırken kendi haklarının korunması için daha hassas ve dikkatli olmaları gerektiği ifade edildi. Bu konuda cezalandırılacak olan şirketlerin 3 ay boyunca müşteri portföyünü genişletemeyecekleri öğrenildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler