Fitch Azerbaycan ve Yunanistan Kararını Açıkladı

0

İki Ülkenin de Kredi Notu Değişmedi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları arasında yer alan Fitch Ratings iki ülkeye yönelik kredi not kararını verdi. Kurumdan yapılan açıklamaya göre Azerbaycan ve Yunanistan’ın kredi notlarında değişiklik olmadığını bildirdi.

AZERBAYCAN’NIN NOT GÖRÜNÜMÜ “BB+” OLARAK AÇIKLANDI

Azerbaycan not seviyesini korudu! Fitch açıklamasında ülkenin kredi notunun BB+ seviyesinde olduğunu kaydetti. Azerbaycan’ın not görünümü ise negatif olarak açıklandı. Fitch, ülkenin not görünümün “negatif” olması hakkında, ekonomik ve finans sektöründeki belirsizliklerin belirleyici olduğunun altını çizdi.

Azerbaycan’da kamu borçlarını değerlendiren Fitch, “kamu borcu düşük seviyelerde. Bunun nedeni ise petrol ürünlerinin getirisinin yüksek olması” ifadelerini kullandı. Ayrıca Azerbaycan’da bankacılık sektörünün zayıflığına da işaret edildi.

Fitch, Azerbaycan’daki ekonomik gelişmeler noktasında” gelişmeler yavaş ilerliyor” değerlendirmesini yaptı. Açıklamaya göre 2019 senesinde doğalgaz üretimi ülkenin büyümesini pozitif yönde etkileyecek.

YUNANİSTAN’IN KREDİ NOTU “CCC” OLARAK KAYDEDİLDİ

Fitch Yunanistan’a yönelik kararında, ülkenin kredi notunu “CCC” olarak açıkladı.  

Yunanistan’ın kamu borcu hakkında açıklama yapan Fitch, “IMF ile Yunanistan arasında anlaşmazlıkların olduğuna işaret etti. Yunanistan hükümeti bu kapsamda Avrupa İstikrar Mekanizması kurtarma planını hayata geçirmiş ve şartlara da uygun davranmayı sürdürmüştü.

Fitch açıklamasında Yunanistan hükümetine “ilave ekonomik önlemler” dedi. Yunanistan’da erken seçim beklemediğini de bildiren açıklama, ekonomik büyüme verilerini de değerlendirdi.

2016 YILINDA YÜZDE 0,3 ORANINDA BÜYÜDÜ

Açıklamaya göre ülke ekonomisi 2016 yılında yüzde 0,3’lük oranda büyüme kaydetti. Fitch’in 2017 yılı büyüme tahmini ise yüzde 1,8’lik seviyeden yüzde 2,5 seviyesine çıkartıldı. Fitch’in 2018 yılı beklentisi ise yüzde üç oranında revize edildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın