Ana Sayfa Ekonomi Babalara "Yarım Gün Çalışma" Hakkı!

Babalara “Yarım Gün Çalışma” Hakkı!

-

Hem Anne Hem Baba Yarım Gün Çalışma Hakkını Kullanacak

Annelere verilen haklar arasında bulunan “yarım gün çalışma” hakkına babalarda sahip olacak. Babalarda çocukları eğitime başlayana kadar yarım gün çalışabilecek.

İşçi ve memur anneler iş yaşamlarından çocuk doğunca ayrılmasın diye altı ay süresince yarım gün çalışma hakkına sahiptiler. İşte bu konuyu kapsayan yasada düzenleme yapıldığı öğrenildi. Düzenlemeye göre hem anneler hem babalar çocukları eğitim yaşına gelene kadar, istedikleri taktirde yarım günlük çalışma fırsatından yararlanabilecek. Bu kapsamda 2 farklı tebliğde düzenleme yapıldığı ve tebliğlerin yürürlüğe girdiği bildirildi.

MEMUR ANNELERE MÜJDE!

Düzenlemeden yararlanacak memur çalışan anne ilgili kuruma dilekçesini vermek zorunda! Memur anneler doğum izni ardından diledikleri taktirde 2 ay (ilk doğum olmak şartıyla) ve 4 ay (ikinci doğum olmak şartıyla) süreyle yarım gün çalışma hakkı elde etti. iki çocuk sonrası doğumlarda ise yarım gün çalışma hakkı süresi 6 aya kadar uzayacak.

İŞÇİ ANNE BABAYA EN AZ 2 AY

İşçi olarak çalışan annelere de doğum izni verilmekte. Fakat yeni düzenleme ardından babalarda yarım gün çalışma hakkına sahip oldu. Buna göre ilk çocuk edinmede hem anne hem baba 2 ay süreyle yarım gün çalışma hakkına sahip olacak. 2. Çocukta yarım gün çalışma süresi 4 ayı, sonraki doğumlarda ise 6 aylık zamanı kapsayacak.

Yarım gün çalışma hakkını kullanmak isteyen anne ve babaların bu taleplerini yazılı olarak çalıştıkları işyerine 1 aydan önce bildirmesi gerekiyor. Fakat bu izin hakkından babalarında faydalanması için annenin de çalışma hayatında yer alması şartı bulunuyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler