Ana Sayfa Ekonomi Limanlarda Tartı Ücretleri 60 Liranın Üzerine Çıkamayacak

Limanlarda Tartı Ücretleri 60 Liranın Üzerine Çıkamayacak

-

İhracatçıya Yıllık 75 Milyon Liralık Destek!

Limanlarda ihracatçıdan alınmakta olan tartı ve tolerans doğrulama ücretleri 60 TL’de sabitlendi. Düzenleme hakkında bilgi veren Ulaştırma Bakanı Arslan, bu düzenlemeyle ihracatçıların 75 milyon liralık kazanç elde edeceğini söyledi.

Liman işletmelerinde uygulanmakta olan tartı ev tolerans doğrulama ücretlerine ilişkin düzenlemeyi Uluslararası Denizcilik Örgütü yaptı. Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi kapsamına geçen yıl temmuzda başlayan uygulama zorunlu hale getirilmişti.

İHRACATÇI KORUNDU

Konuyla ilgili yönergeyi hazırlayarak yayımlayan Ulaştırma Bakanlığı, her limanda tek fiyat uygulamasını hayata geçirmişti. Farklı limanlarda farlı fiyatlandırmanın önüne geçilebilmek adına hazırlanan yönerge ile ihracatçıların maddi kaybı en az seviyeye indirilmiş oldu.

60 LİRAYI GEÇEMEYECEK

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan düzenlemenin ihracatçılardan gelen şikayetler doğrultusunda hayata geçirildiğini belirtti. İhracatçıların bu noktada artı maliyetlerle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken Bakan, “Farklı fiyat uygulaması 30 dolar ile 150 dolar arasında değişmekteydi. Yayımlanan yönergeye göre ise bu ücret 60 lirayı geçemeyecek. Bu da yıllık hesaplamada ihracatçıya en az 75 milyon liralık katkı sağlayacak” dedi.

60 LİRANIN YÜZDE 3’Ü KAMUYA AKTARILACAK

Düzenlemeyle hem ihracatçı kazanacak hem de kamuya senelik 4,5 milyon liralık gelir sağlanacak. Limanlardaki tüm tartı ve tolerans işlemleri için operatörler yetkili olacak. Tüm işlemler kayıt altında tutularak, devlet konteyner sayısını eksiksiz olarak öğrenmiş olacak.

Tartı operatörleri işlem sonunda aldıkları en fazla 60 liralık ücretin yüzde 3’lük kısmını kamuya aktaracak. Bu da devletin yıllık 4,5 milyon liralık gelir elde etmesi anlamına geliyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler