Borsada Tapu ve Çek Dönemi Başlıyor

0

Tapu devirleri ve çeklerin artık borsa üzerinden yapılabilmesi için yeni bir sistem üzerinde çalışıldığı ifade edildi. 

Son zamanlarda tapu devirlerinin daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için yeni düzenlemeler yapılıyordu. Bu düzenlemelerle birlikte yeni bir çalışmanın daha gündeme geldiği açıklandı. Yetkililer tarafından iş yapma mekanizmalarının bir üst seviyeye daha taşınması için borsada bulunan menkul kıymetlerin kullanılmasının önemli bir adım olduğu ifade edildi. Türkiye’de bulunan arazilerin tapularını borsada kullanılabilir ve alım satım işlemlerinin yapılabilir olmasına dikkat edilmesi gerekecek. Tapuda likit halde olmayan durumları dahi çeşitli şekillerde likit hale getirmek için çalışmaların yapılacağı belirlendi. Artık tüm arazilerin ve tapuların menkul kıymetler içerisinde satılabilir olmasının hedeflendiği açıklandı. 

Sadece tapu sisteminin değil çek sisteminin de borsaya entegre edilmesi için çalışmaların yürütüldüğü özellikle belirtildi. Çek sisteminin sorunsuz bir şekilde borsada kullanımının yaygınlaştırılması için şimdilerde Merkez Bankası ile görüşmeler başlatıldı. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı menkul kıymetlerin daha ilgi çekici hale gelmesi için bu tür çalışmaların gerekli olduğunu söyleyerek konu hakkında görüşmelerin başladığı ve adımların atıldığı belirlendi. 

Karadağ yapmış olduğu açıklamalarda merak edilen HFT sistemi hakkında da konuştu. Bu sistem hakkında konuşurken HFT sisteminin bir risk olmadığını özellikle belirtti. Borsada meydana gelen kayıpların yüksek frekanslı emirlerin iletimi sonucunda gerçekleştiğini belirtti. Yapılan düzenlemelerle birlikte HFT sisteminin önüne geçilmesinin planlandığı konuşuluyor. Ancak yapılan açıklamalar sonrasında durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. Karadağ niyetlerinin bu yönde olmadığını özellikle belirtti. Çalışmalar ise devam ediyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın