Ana Sayfa Ekonomi Balık Krizinin Sonu Ne Olacak?

Balık Krizinin Sonu Ne Olacak?

-

Karadeniz’de yaşanan balık kıtlığı her geçen gün hem balıkçıları hem de tüketicileri zora sokmaya devam ediyor. Yaşanan kıtlık yüzünden uçuşa geçen balık fiyatları bir türlü inmek bilmiyor. Bazı bölgelerde 25 -30 liraya kadar çıkan hamsi fiyatlarından sonra tezgahlara 50 lira ile çıkan sarı kanat müşterilerin gözünü korkutuyor. Balık tüketimin oldukça yoğun olduğu ülkemizde kıtlık yüzünden fiyatların bu kadar yüksek olması tüketicileri olduğu kadar balıkçıları da rahatsız ediyor.  Balık kıtlığı yüzünden fiyat arttırmak zorunda kaldıklarını belirten balıkçılar fiyatların yüksek olmasının tüketicileri çekimser bıraktığını ve fiyatlar karşısında isyan ettiklerini söyledi.

Balık Azalınca Fiyat Arttı

Fiyat artışının balık azlığından kaynaklandığını, balık avlarının beklenilenin altında olunca başka çareleri olmadığını belirten balıkçılar, avdan elleri boş döndükleri için yapacak başka çareleri kalmadığını, son dönemdeki izlenimlere göre Karadeniz’de balık kalmadı denilebileceğini söylediler.

Müşteriler İsyanda

Yaşanan fiyat artışı yüzünden müşterilerin isyan ettiğini belirten balıkçılar, Karadeniz’de balık olmayınca İstanbul ve Marmara Bölgesi’nden balık aldıklarını, genellikle mezgit, istavrit ve barbun olduğunu ancak fiyatların çok yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Satışlar Durdu

Satışların durma seviyesine geldiğini ve alıcının bu konuda adeta protesto ettiğini belirten balıkçılar, avlanmadan elleri boş döndükleri için aldıkları balıkları belirli bir fiyatta satmak zorunda olduklarını belirtiyor.

Sarı Kanat 50 TL

Yüksek fiyatlar karşısında şoka giren tüketiciler tepkilerini ürün almayarak gösteriyor. En son aldığında sarı kanatın kilosunun 15 lira olduğunu ancak şimdi 50 liradan satıldığını belirten bir alıcı, fiyatı düşene kadar almayacağını, bu fiyatlar ile balık yenilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,600BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,429TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler