Kaçak Telefon Kullanımında Rekor Artış

0

Hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelen cep telefonları hakkında yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler şaşırtıcı oldu. Son 5 yıllık zaman dilimi içerisinde kaçak telefon kullanımının yüzde 730 oranında arttığını belirten Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, 5 yıl önce 1 milyar olan vergisiz ve kaçak cep telefonu satışının 8,3 milyar liraya çıktığını söyledi.

ÖTV Yüzde 60 Arttı

Son 5 yıl içerisinde cep telefonlarından alınan ÖTV’nin yüzde 60 oranında arttığını belirten Ekşi, bu süreç içerisinde ÖTV gibi döviz kurumunda artışa geçtiğini ve yüzde 95 artış gösterdiğini, üst segment akıllı telefonların toplam satışlarda yüzde 90 oranında artış gösterdiğini söyledi.

5 Yılda Fiyatlar Çok Değişti

Türkiye genelinde söz konusu 5 yıllık zamanda cep telefonu fiyatlarının ÖTV ve döviz kuru etkisi ile çok değiştiğini belirten Ekşi, tüketicilerin cep telefonuna ayırdıkları bütçenin yüzde 140’a kadar yükseldiğini, 2012 yılında 590 lira olan cep telefonuna ayrılan en düşük bütçenin geçen yıl 1400 liraya kadar yükseldiğini söyledi.

350 Liradan 5450 Liraya Kadar

Türkiye’de teknolojik ürünlere rağbet oranının çok yüksek olduğunu belirten Ekşi, buna rağmen son 5 yıllık zaman dilimi içerisinde kayıtlı cep telefonu satış adetlerinde kayda değer bir değişiklik yaşanmadığını ancak kaçak ve vergisiz cep telefonu satışlarınızda yüzde 730 oranında artış yaşandığını söyledi. Türkiye genelinde satılan cep telefonlarının yüzde 72’sinin 1000 lira üzerinde olduğunu belirten Ekşi, 350 liradan 5450 liraya kadar telefon bulunduğunu satılan telefonların 3’te 1’ine yakın miktarın 3 bin lira üzerindeki telefonlar olduğunu söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın