Ana SayfaEkonomiİTO İstanbul’un Şubat Ayı Enflasyon Nabzını Açıkladı!

İTO İstanbul’un Şubat Ayı Enflasyon Nabzını Açıkladı!

-

İTO “Şubat Ayı İstanbul Enflasyonu” Açıkladı

İstanbul Ticaret Odası tarafından değerlendirilen veriler kentte yaşanan enflasyon seviyesini gözler önüne serdi.

Buna göre İstanbul Şubat ayında perakende satışlar bazında 0,33’lük enflasyon yaşadı. Şubat ayında İstanbullular gıda harcamalarına yüzde 1,04’lük oranda fazla harcama yapmak zorunda kaldı.

İstanbullular şubat ayında sadece giyim harcamalarına daha az para ödedi. İTO tarafından yapılan açıklamada kentteki giyim harcamalarında 5,21’lik oranda düşüş meydana geldi.

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul genelini kapsayan raporunda, toptan satış fiyatlarının yüzde 0,20 oranında arttığı ifade edildi.

İSTANBULLU GIDAYA DAHA ÇOK PARA ÖDEMEK ZORUNDA KALDI

İstanbul’da perakende satış fiyatları 2016’nın şubat ayı dönemine kıyasla yüzde 8,52’lik oranda artış kaydetti. Toptan satış fiyatlarıysa yüzde 12’nin üzerinde yükseldi. 20172nin şubatında İstanbullular sağlık ve kişisel bakım ürünleri harcamalarına yüzde 1,69 oranında daha fazla para harcamak zorunda kaldı. Kültürel harcamalar, eğitime yapılan harcamalar ve eğlenme amaçlı yapılan harcamalar ise yüzde 0,55’lik seviyede artış kaydetti. İTO hazırladığı raporda İstanbulluların konut harcamalarının da arttığını belirtti. Bu kaleme yapılan harcama miktarıysa yüzde 0,53 seviyesinde arttı.

İSTANBULDAKİ ENFLASYON ULAŞIM HARCAMALARINI ETKİLEMEDİ

İstanbul Ticaret Odası şubat ayında eşya harcamaları kaleminde yüzde 0,65’lik düşüş olduğunu belirledi. Bunun yanında İstanbul’da ulaşım giderleri de yüzde 0,51 seviyesinde azaldı. Diğer harcama kalemleri içine giren ürünlerin fiyatları ise sabit kaldı.

TOPTAN FİYATLARDA LİDER MENSUCAT OLDU

İstanbul’daki toptan fiyatlarda en yüksel enflasyon oranını mensucat gördü buna göre bu gurupta yaşanan enflasyon yüzde 0,93 olarak kaydedildi. Maden kalemi İstanbul’da yüzde 0,60 seviyesinde artışa sahne oldu.

Kimya sanayisi ise düşük fiyatlarla şubat ayını geride bıraktı. Sektörün ihtiyacı olan madde fiyatları yüzde 0,95 oranında düştü. Bu sektöre gerekli olan malzemeleri, enerji sektörünün ihtiyacı olan maddeler takip etti. Bunların yanında inşaatçılık sektöründeki malzemelerin fiyatları da düşüş yaşadı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol