Ana SayfaEkonomiOcak’ta Bankacılık Sektörü Kazandı

Ocak’ta Bankacılık Sektörü Kazandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

2016 yılında hem ekonomik sıkıntılar hem de terör olayları pek çok sektörün sıkıntılı bir süreç geçirmesine neden olmuştu. Yılın sonuna doğru sunulan teşvikler sayesinde yaşanan toparlanma yavaş yavaş resmiyete kavuşmaya başladı. Özellikle hükümetin krediler konusunda hem halka hem de bankacılık sektörüne gerçekleştirdiği çağrılar sonucunda yaşanan olumlu gelişmeler sektördeki toparlanmanın göstergesi oluyor.

Kredi Düşürme Çağrısı

Ekonomiyi canlandırmak tüketimi her sektörde gerçekleştirmek için siyasilerin yaptığı konut kredisi ve tüketici kredisi oranlarını düşürme çağrısına olumlu yanıt veren bankacılar yaptıkları bu faiz indirimi sonrasında tüketicilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı ve bu da bankacılık sektöründe önemli bir ivme yaşanmasına neden oldu. Geçen yılın son ayı ve ocak ayı kıyaslaması yapıldığında yapılan çağrılar sonucunda elde edilen başarının göstergesi oluyor.

Türk Bankacılık Sektöründe Büyüme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamalar göre Türk Bankacılık Sektörü ’nün aktif büyüklüğü 2 trilyon 866 milyar 413 milyon liraya ulaştı. Geçen yılın sonuna göre 135 milyar 470 milyon lira artış gösteren sektörün aktif toplamı büyümenin oranının ne denli büyük olduğunu gösteriyor.

En Büyük Aktif Kalem Krediler

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılının ocak ayında en büyük aktif kalemi krediler oluşturuyor. 1 trilyon 804 milyar 199 milyon lira olan krediler kalemini, 364 milyar 498 milyon lira ile menkul değerler takip ediyor. Yapılan raporlamaya göre bankacılık sektörü yüzde 5 oranında, menkul değerler yüzde 3,7 oranında ve krediler ise yüzde 4 oranında artış gösterdi.

Bankaların kaynakları içerisinde en büyük fon kaynağı olarak görülen mevduat ise geçen yılın sonuna göre yüzde 3,2 oranında artış gösterdi ve 1 trilyon 499 milyar 811 milyon liraya kadar ulaştı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.