Ana SayfaEkonomiOcak’ta Bankacılık Sektörü Kazandı

Ocak’ta Bankacılık Sektörü Kazandı
O

-

2016 yılında hem ekonomik sıkıntılar hem de terör olayları pek çok sektörün sıkıntılı bir süreç geçirmesine neden olmuştu. Yılın sonuna doğru sunulan teşvikler sayesinde yaşanan toparlanma yavaş yavaş resmiyete kavuşmaya başladı. Özellikle hükümetin krediler konusunda hem halka hem de bankacılık sektörüne gerçekleştirdiği çağrılar sonucunda yaşanan olumlu gelişmeler sektördeki toparlanmanın göstergesi oluyor.

Kredi Düşürme Çağrısı

Ekonomiyi canlandırmak tüketimi her sektörde gerçekleştirmek için siyasilerin yaptığı konut kredisi ve tüketici kredisi oranlarını düşürme çağrısına olumlu yanıt veren bankacılar yaptıkları bu faiz indirimi sonrasında tüketicilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı ve bu da bankacılık sektöründe önemli bir ivme yaşanmasına neden oldu. Geçen yılın son ayı ve ocak ayı kıyaslaması yapıldığında yapılan çağrılar sonucunda elde edilen başarının göstergesi oluyor.

Türk Bankacılık Sektöründe Büyüme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamalar göre Türk Bankacılık Sektörü ’nün aktif büyüklüğü 2 trilyon 866 milyar 413 milyon liraya ulaştı. Geçen yılın sonuna göre 135 milyar 470 milyon lira artış gösteren sektörün aktif toplamı büyümenin oranının ne denli büyük olduğunu gösteriyor.

En Büyük Aktif Kalem Krediler

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılının ocak ayında en büyük aktif kalemi krediler oluşturuyor. 1 trilyon 804 milyar 199 milyon lira olan krediler kalemini, 364 milyar 498 milyon lira ile menkul değerler takip ediyor. Yapılan raporlamaya göre bankacılık sektörü yüzde 5 oranında, menkul değerler yüzde 3,7 oranında ve krediler ise yüzde 4 oranında artış gösterdi.

Bankaların kaynakları içerisinde en büyük fon kaynağı olarak görülen mevduat ise geçen yılın sonuna göre yüzde 3,2 oranında artış gösterdi ve 1 trilyon 499 milyar 811 milyon liraya kadar ulaştı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,413TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol