Ana SayfaGündemRusya'dan 'Yaptırımları Kaldırmayacağız' Açıklaması Geldi

Rusya’dan ‘Yaptırımları Kaldırmayacağız’ Açıklaması Geldi
R

-

Rusya Başbakanı tarafından yatırımcılara yönelik yapılan açıklamalarında yapılan yaptırımların herhangi bir sebeple kaldırılmayacağı yönünde ifadeler kullanması dikkat çekti. 

Rusya tarafından bir süredir bazı ülkelere gıda yaptırımı uygulandığı biliniyordu. Bu yaptırımların uygulanmasının ardından ne zaman kaldırılacağı merak konusu haline gelmişti. Ancak Rusya Başbakanı Medyetev yapmış olduğu açıklamalarla ilginç ifadelere yer verirken bu konuda beklenmedik bir çıkış yakaladı. Yapmış olduğu açıklamaların ekonomik açıdan etkili olacağı ve piyasaları da etkileyeceği konuşuluyor. 

Rusya tarafından uygulanan gıda yaptırımlarının bir süredir kaldırılacağı yönünde açıklamalar yer alırken ilk ağızdan konu hakkında son noktayı koyacak açıklamalar yapıldı. Rusya tarafından uygulanan gıda yaptırımlarının geçici olmadığı kalıcı olarak kaldırılmamak üzere hayata geçirildiği belirtildi. Bu durum piyasalarda aynı zamanda çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Ülkede bulunan yetkililerin bu konuda kalıcı etki sağlamak için çeşitli çalışmalar yürüttükleri konuşuluyor. Ukrayna’da bazı faaliyetler gerçekleştirilen Rusya’nın cezalandırılması, caydırılması için Batılı devletler tarafından 2014 yılında bazı yaptırımlar ile yanıt verilmişti. Bu zorlayıcı yaptırımlara karşılık olarak Rusya’da bir adı atmış ve gıda yaptırımlarını başlatmıştı. Batılı bazı devletlere yönelik yapılan balık, et, süt ve sebze ihracatlarının tamamen yasaklanmasına karar vermişlerdi. 

2015 yılında yaşanan Türk Rus uçak krizi sonrasında çıkan anlaşmazlıklar sonrasında da Rusya Türkiye’yi zor durum bırakmak için bazı gıda ürünlerinin ithalatını yasaklamıştı. Ancak bu durum uzun süreli olmamış, karşılıklı atılan adımlar ve ilişkilerin normalleştirilmesinin ardından iki ülke arasındaki uygulamalar eskiye dönmeye başlamıştı. Ancak Rusya’nın diğer devletlere göre aynı şekilde yaklaşım sergilemeyeceği ortaya çıktı. Bunun ardından yaptırımların kaldırılmayacağı belirlendi. Bu konuda yatırımcılara destek verilirken ülkenin kalkınması için yatırımların devam etmesi yönünde teşvikler sağlandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol