Ana SayfaSigortaKonutlarda Deprem Sigortası %50’nin Altında

Konutlarda Deprem Sigortası %50’nin Altında

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bulunduğu coğrafi konu itibari ile deprem kuşağında olan önceki yıllarda da depremin yıkıcı etkilerini yaşayan Türkiye’de deprem sigortası maalesef istenen konumda değil. Ülkenin pek çok yerinde zaman zaman depremler olmasına rağmen Türkiye’de her 10 konuttan sadece 4’ünde zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Deprem haftası kapsamında bilgilendirme çalışmalarına devam eden yetkililer deprem sigortalı konut oranının düşük olduğunu vatandaşların bu konuda bilinçli olması gerektiğini söyledi.

Sadece Yüzde 44 Sigortalı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre deprem kuşağında olan bir ülkede zorunlu deprem sigortası yapılması oranlarının yüzde 44 olduğunu ve bunun düşük bir oran olduğu belirten yetkililer, halkın bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

Marmara Birinci Sırada

DASK verilerine göre sigortalı konutların bölgelere göre dağılımında Marmara Bölgesinin yüzde 54 sigortalı konut oranı ile birinci sırada olduğunu belirten yetkililer, en düşük sigortalı konut oranının ise yüzde 31 ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde olduğunu belirtiyor.

Kaynak Sağlıyor

Vatandaşları DASK konusunda uyaran yetkililer, Türkiye2nin deprem kuşağında olduğunu her an deprem gerçekleşebileceğini ayrıca vatandaşların konutlarına DASK yaptırmalarının bir kaynak oluşumu sağladığını, oluşan kaynak ile ihtiyaç duyulan durumlarda yine vatandaşlara ödeme yapıldığını belirtti.

173 Milyon Lira Ödeme

Türkiye’de her 10 evden 4’ünün depreme karşı sigortalı olduğunu belirten yetkililer, bu oranın yeterli seviyede olmadığını tüm konutların depreme karşı sigortalanması gerektiğini söyledi. Şimdiye kadar 22 bin 151 dosya için işlem yapıldığını ve bu kapsamda 173 milyon lira ödeme yapıldığını belirten yetkililer, vatandaşların deprem sigortası yaptırmasının çok önemli olduğunu belirtiyor.

 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.