Ana SayfaSigortaKonutlarda Deprem Sigortası %50’nin Altında

Konutlarda Deprem Sigortası %50’nin Altında
K

-

Bulunduğu coğrafi konu itibari ile deprem kuşağında olan önceki yıllarda da depremin yıkıcı etkilerini yaşayan Türkiye’de deprem sigortası maalesef istenen konumda değil. Ülkenin pek çok yerinde zaman zaman depremler olmasına rağmen Türkiye’de her 10 konuttan sadece 4’ünde zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Deprem haftası kapsamında bilgilendirme çalışmalarına devam eden yetkililer deprem sigortalı konut oranının düşük olduğunu vatandaşların bu konuda bilinçli olması gerektiğini söyledi.

Sadece Yüzde 44 Sigortalı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) verilerine göre deprem kuşağında olan bir ülkede zorunlu deprem sigortası yapılması oranlarının yüzde 44 olduğunu ve bunun düşük bir oran olduğu belirten yetkililer, halkın bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

Marmara Birinci Sırada

DASK verilerine göre sigortalı konutların bölgelere göre dağılımında Marmara Bölgesinin yüzde 54 sigortalı konut oranı ile birinci sırada olduğunu belirten yetkililer, en düşük sigortalı konut oranının ise yüzde 31 ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde olduğunu belirtiyor.

Kaynak Sağlıyor

Vatandaşları DASK konusunda uyaran yetkililer, Türkiye2nin deprem kuşağında olduğunu her an deprem gerçekleşebileceğini ayrıca vatandaşların konutlarına DASK yaptırmalarının bir kaynak oluşumu sağladığını, oluşan kaynak ile ihtiyaç duyulan durumlarda yine vatandaşlara ödeme yapıldığını belirtti.

173 Milyon Lira Ödeme

Türkiye’de her 10 evden 4’ünün depreme karşı sigortalı olduğunu belirten yetkililer, bu oranın yeterli seviyede olmadığını tüm konutların depreme karşı sigortalanması gerektiğini söyledi. Şimdiye kadar 22 bin 151 dosya için işlem yapıldığını ve bu kapsamda 173 milyon lira ödeme yapıldığını belirten yetkililer, vatandaşların deprem sigortası yaptırmasının çok önemli olduğunu belirtiyor.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol