ÖTV’siz Araç Aldı Şok Yaşadı!

0

Bitlis’te yaşayan ve taksicilik yapan bir vatandaş devletin ÖTV’siz ticari araç teşviği sonucunda araç aldı ve aylar sonra aracın ÖTV farkı çıkınca büyük şaşkınlık yaşadı. 

Hükümet tarafından ticari araç sahiplerini teşvik etmek için aylar önce yeni bir düzenleme hayata geçirilmişti. Yapılan düzenlemenin ardından durumdan faydalanmak isteyen bazı taksiciler ticari araçlarını yenileme fırsatı yakaladılar. Ancak düzenlemenin üzerinden aylar geçtikten sonra hiç beklemedikleri bir durum yaşadılar. ÖTV’siz teşvik seçeneğinden faydalanmalarına rağmen aylar sonra bu konuda ÖTV farkının ortaya çıkması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmeye başladı. 

Bu durumun bir örneği geçtiğimiz günlerde Bitlis’in Tatvan ilçesinde yaşayan bir vatandaşın başına gelenlerle birlikte ortaya çıktı. Ferit İçen isimli vatandaşın bölgede taksicilik yaparak geçimini sağladığı öğrenildi. Hükümet tarafından ticari araçların yenilenmesi için konu hakkında büyük bir fırsat sunulduğu ifade edilirken bu durumdan yararlanmak isteyen ve bölgede yaklaşık 3 yıldır kendi aracı ile taksicilik yapan Ferit İçen isimli vatandaşın durumun ardından oldukça mağdur olduğu öğrenildi. ÖTV’siz araç alacağı için heyecanlı olan vatandaş aracını sattıktan sonra 2016 model son yeniliklere sahip olan güzel bir araç sayın aldı. 

Aracını alıp kullanmaya başladıktan yaklaşık 3 ay sonra aracını almış olduğu araç firmasından beklemediği bir telefon aldı. ÖTV’siz araç alma sevinci yaşayan vatandaşın bu konuda büyük bir hayal kırıklığına uğradığı öğrenildi. Yasanın yürürlüğe girmesinden sadece iki ay önce aracını satmış olduğu için yasada bahsedilen ÖTV’siz araç alma imkanlarından yararlanamayacağı belirtildi. 26 bin liralık ÖTV farkını ödemesi istendi. Bu durumda büyük şaşkınlık yaşarken yasada ortaya çıkan boşluklar sebebiyle büyük bir mağduriyet yaşandı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın