Ana SayfaGündemKarekodlu Çekler Hakkında Önemli Uyarı

Karekodlu Çekler Hakkında Önemli Uyarı
K

-

Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan son açıklamalara göre vatandaşlar karekodlu çekler hakkında önemli bir ayrıntı konusunda uyarıldılar. 

Piyasalarda çek kullanımının giderek artması sonucunda yapılan düzenlemelerin ardından bazı değişiklikler yaşanmaya başladı. Piyasa genelinde kullanılan çeklerin yüzde 10’luk bir kısmının karekodlu çek olarak düzenlendiği belirtildi. Bunun ardından karekodlu çek kullanan kişi sayısının piyasalarda 140 bini aştığı öğrenildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından karekodlu çek yaprak adedi incelemeye alındığı zaman sayısının 4 milyonu aştığı belirtildi. Sayı bu kadar artmışken bazı ihmallerin büyük maddi kayıplara neden olabileceği için yetkililer tarafından uyarı yapılması gerekli görüldü. 

Kredi Kayıt Bürosu Müdürü Kasım Akdeniz tarafından yapılan açıklamalara göre arkası yazılı çek tutarının piyasalarda yaklaşık olarak 29 bin lira civarında bir risk oluşturduğu açıklandı. Çek kullanan kişiler için önemli bir ayrıntı olarak verilen bu uyarı sonrasında artık sadece 60 kuruş karşılığında karekodlu çekin okutulması sağlanacak. Bu sistemin hayata geçirilmesinin ardından yaşanabilecek ve oluşabilecek maddi risklerin bir anlamda önüne geçilebileceği belirtildi. 

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren karekodlu çeklerin kullanımı piyasalarda zorunlu hale getirilmişti. Sadece iki aylık süre içerisinde uygulamanın ne kadar çok kişiye ulaştığı bir kez daha gözler önüne serildi. Çek sisteminin kullanılması için tüm bankaların yeni çalışmalarını tamamlayarak alt yapılarını hazır hale getirdikleri belirlendi. Yapılan yeni uygulama sonrasında çekin üzerinde bulunan karekodun okutulmasının ardından vatandaşın çekini kabul ettiği kişinin geçmişe yönelik ödeme sistemini ve performansını görmesi zorunlu hale gelecek. Bu sayede çekin satışının gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine daha rahat karar verebilecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol