Ana SayfaEkonomiÖTV Sıfırlandı Satışlar Patladı

ÖTV Sıfırlandı Satışlar Patladı

-

Durağan ekonominin hareketlenmesi için yapılan çalışmalardan biri olan ÖTV indirimi meyvelerini veriyor. Bakanlar Kurulu kararından sonra Resmî gazetede yayınlanması ile uygulamaya geçilen beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sıfırlanması kararı sonrası sektörde büyük hareketlilik yaşanmaya başladı. Satışlardan oldukça memnun olan sektör temsilcileri sektördeki hareketliliğin pek çok alanda etki göstereceğini belirtiyor.

Satışlar Yüzde 20 Arttı

ÖTV sıfırlanması sonrası sektörde satışların yüzde 20 oranında arttığını belirten sektör temsilcileri, sektörün ülke ekonomisine katkısının çok büyük olduğunu ancak ÖTV ve KDV oranlarının sektörü fazlası ile etkilediğini, yapılan çalışmalar sonucunda yaşanan bu hareketliliğin hem sektördeki esnafa hem üreticiye hem ekonomiye büyük etkisi olduğunu hatta istihdamı olumlu yönden etkileyebileceğini söylediler.

Lüks Değil

Küçük elektrikli ev aletlerinin lüks eşya sınıfından sayıldığı için KDV ile birlikte ÖTV uygulamasına da maruz kaldığını belirten sektör temsilcileri, bu ürünlerin lüks eşya olmadığını hayatın her alanında ihtiyaç konumunda olduğunu bu yüzde 18 KDV’nin üzerine birde yüzde 6 – 7 oranında ÖTV uygulanmasının vatandaş için çok zorlayıcı olduğunu belirtiyor.

Son Gün 30 Nisan

Beyaz eşya ve küçük ev aletlerindeki ÖTV sıfırlanmasının 30 nisanda sona ereceğini hatırlatan yetkililer, bu sürenin yeterli olmadığını, ihracatın ve istihdamın artırılması, üretimin teşvik edilmesi ve iç pazarın da canlanması için bu kararın kalıcı olmasının daha faydalı olacağını belirtti.

Nisan Ayında Yoğunluk Bekliyoruz

Çeyiz başlığı altında alışverişlerin nisan ayında yoğun olarak satılacağını belirten sektör temsilcileri, şu an da en çok satılan ürünlerin kahve, çay ve tost makinesi olduğunu, ancak nisan ayında tüm ürünlerde yoğunluk olmasını beklediklerini söylediler.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol