Ana SayfaEkonomiAğbal: 10 Yıl Vergi Almayacağız

Ağbal: 10 Yıl Vergi Almayacağız
A

-

Türkiye ekonomisinin durumunun yansıtıldığı kadar kötü olmadığını ve 27 çeyrektir büyüme gösteren nadir ülkelerden olduğunu savunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomi açısından daha güzel günlerin geleceğini, 2015 yılında yüzde 4 oranında bir büyümenin yaşandığını, 2016 yılında bu rakamın 3,2 olmasını beklediklerini söyledi. Türkiye’nin son iki yıldaki büyüme oranının 3,6 olduğunu söyleyen Ağbal, global ekonomik krizden sonra da borcun milli gelire oranının aşağı çekildiğini bunu her ülkenin başaramadığını, 2009 yılında yaşanan global krizden sonra borcun milli gelire oranının 12 puan indirildiğini ve bunun küçümsenmeyecek bir rakam olduğunu söyledi.

Teşvik Ekonomiyi Yukarı Taşır

Yapılan teşviklerin ekonomiyi yukarı taşıdığını belirten Ağbal, uzun vadede ekonomiyi yukarı taşımada çok etkili olan teşviklerin hükümet tarafından son zamanlarda sıklıkla sunulduğunu özellikle gelir ve kurumlar vergisi alanında yapılan teşviklerin çok önemli olduğunu bunların tamamının tek bir AR – GE kanunda toplandığını, işletmelerin tek bir kanuna bakarak hangi teşvikten yararlanabileceğini öğrendiğini söyledi.

Süper Teşvik Paketi

Yatırımcı odaklı geliştirilen teşvik paketi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ağbal, yatırımcının artık kendisine sunulan paketi kabul etmek zorunda olmadığını, yatırımın alanına ve ölçeğine ve ülke için stratejik önemine göre her yatırımcı için ayrı bir teşvik belgesi verilebileceğini söyledi. Bu uygulama ile yeniliklerin geldiğinin altını çizen Ağbal, teşvik belgesi alınan alanda 10 yıl süre ile vergi alınmayacağını, bu teşvik sisteminde arsanın bedava olarak verildiğini, hazineye ait taşınmazların ücretsiz kullanılacağını söyledi. Bu desteklerin çok öneli olduğunu belirten Ağbal, yatırımcıların bu konudaki fırsatları kaçırmamak için gerekli işlemleri yaptıklarını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol