Siber Ordu Geliyor!

0

Hükümet tarafından bir süredir kurulumu için üzerinde çalışma yapılan beyaz hacker ekibi için ilk grubun kısa süre içerisinde katılması bekleniyor. 

Darbe girişiminin ardından teknolojik anlamda da sürekli olarak saldırıların devam ettiği ifade edilmişti. Son bir yıl içerisinde Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilen siber saldırı olaylarının giderek artması çeşitli önlemlerin alınmasını da gerektirdi. Siber saldırılar için hackerler tarafından geri püskürtülme ve veri tabanının korunması için geniş çaplı bir çalışma başlatılmıştı. Bu çalışmanın ardından hem kadrolu hem de gönüllü olarak çalışacak yeni hackerlerin arandığı duyurulmuştu. Bir süredir siber saldırıların engellenmesi için hükümet onaylı olarak beyaz hacker ekibinin kurulmasına karar verilmişti. 

Yapılan son açıklamalar çerçevesinde gruba 15 kişilik ekibin yakın zamanda katılması beklenirken ilerleyen zamanlarda sayının artırılması bekleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yapmış olduğu açıklamalarda geçtiğimiz aylarda düzenlenen siber yıldızlar testini hatırlattı. Yapılan duyurunun ardından gerekli testlere katılmak üzere 28 bin kişinin başvuru yaptığı öğrenildi. Yapılan testlerde gösterilen başarıya göre bir sıralama yapıldığına dikkat çekilirken ilk 15 kişilik grubun ise yakın zamanda ekibe katılması bekleniyor. 

Yapılan son değerlendirmelere göre gerçekleştirilen siber saldırılar 2014 yılında 209 olarak belirlenmişken 2015 yılında 7 kat birden artarak bin 477 olarak belirlendi. 2016 yılında yapılan değerlendirmeler sonrasında ise 8 bin 560 olması dikkatlerden kaçmadı. Siber güvenliğin önemli olduğu belirlenirken son yıllarda fiziksel bir savaştan daha çok siber bir savaş verildiğini ortaya koydu. Alınacak olan deneyimli hackerlerin ise bu doğrultuda siber saldırıların önlenmesi açısından önemli görevler yapacağı belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın