Ana SayfaEkonomiTelevizyondan Dolandırıcılık Dönemi

Televizyondan Dolandırıcılık Dönemi
T

-

Her geçen gün farklı yöntemler bularak vatandaşları mağdur etmeye devam eden dolandırıcılar televizyon kanalları üzerinden yapılan programlar ile vatandaşları binlerce lira dolandırıyor. Vatandaşları bu konuda uyaran ve dikkatli olmalarını söyleyen Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, dolandırıcıların önüne geçilemediğini ve bu konuda en büyük işin vatandaşa düştüğünü bu tarz uygulamalara kanmamalarını söyledi.

Basit Sorularla İnsanlar Kandırılıyor

Televizyon kanallarında yapılan programlar ile vatandaşlara basit sorular sorulduğunu ve cevabın karşılığında büyük meblağlarda paralar verildiğini söyleyen Gündüz, sorulan soruların genellikle aradaki farkı bulmak ya da rakamların toplamının kaç ettiği gibi çok basit olduğunu vatandaşların da bu sorulara kanıp televizyon kanallarını aradıklarını ancak açılan telefonun dakikasının en az 100 lira üzerinden işlediğini vatandaşın bu yöntem ile dolandırıldığını söyledi.

Bilgilendirme Yazıları Çok Hızlı

Bu tarz programlarda altta geçen bilgilendirme yazılarında telefon görüşme ücretinin belirtildiğini ancak yazıların çok küçük ve hızlı olduğu için vatandaşın farkına varmadığını söyleyen Gündüz, telefon açan vatandaşların dakikalarca telefonda bekletilerek soyulduğunu bunun da bir nevi göz göre göre dolandırıcılık olduğunu söyledi.

Takipsizlik Kararı Çıkıyor

Vatandaşların uğradıkları mağduriyet sonrasında gerekli makamlara şikâyette bulunduklarını ancak bu yöntem ile dolandırıcılık yapanların kılıfını uydurduğu için ger zaman takipsizlik kararı verildiğini söyleyen Gündüz, bu konuda vatandaşın dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kimlik Fotokopisi

Vatandaşları kimlik fotokopileri konusunda da uyaran Gündüz, üzerinde ne için verildiği belirtilmeyen kimlik fotokopilerinin dolandırıcılar tarafından çok farklı amaçlarla kullanılabileceğini ve fotokopi çekerken kopyalama işlemi yapılabileceğini de söyleyen Gündüz bu yüzden vatandaşların kimlik fotokopilerini kendilerinin çekmesini tavsiye etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol