Ana SayfaGündemVatandaşlara Önemli Kimlik Fotokopisi Uyarısı

Vatandaşlara Önemli Kimlik Fotokopisi Uyarısı
V

-

Birçok işlem için gerekli olan kimlik fotokopilerinin kopyalanma ihtimaline karşı yetkililer tarafından vatandaşlara önemli uyarılar yapıldı. 

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz tarafından vatandaşlara yönelik yapılan çeşitli uyarıların son zamanlara meydana gelen bazı mağduriyetlerin sonucunda oluştuğu belirlendi. Özellikle resmi ve kurumsal olan işlemlerin tamamlanması için kişilerin kimlik bilgilerine ve dolayısı ile saklı tutulmak amacıyla kimlik fotokopilerine çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Bunun ardından birçok işlemde ihtiyaç duyulan kimlik fotokopileri için genellikle iş yerlerinde ya da fotokopi çeken yerlerde başkaları tarafından kimlik bilgilerinin çıkartılması bekleniyor. 

Son zamanlarda kimlik bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçme sıklığının artması, bu anlamda çeşitli dolandırıcılık olaylarının yaşanması yetkililer tarafından uyarıların yapılmasını zorunlu kıldı. Tüketiciler Birliği Antalya Şube Müdürü tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda kimlik fotokopisi çeken yerlerin fotokopinin belirli yerlerine ne için verildiğinin yazılması gerektiğini, ancak yazının kimlik numarasının ve ismin üzerine gelmemesine dikkat edilmesi gerektiği özellikle vurgulandı. İmkan bulunduğu halde kimlik fotokopisinin kişilerin kendileri tarafından çekilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Aksi takdirde bazı kötü niyetli kişiler tarayıcılarda bir kopyasının kalması halinde bazı dolandırıcılık işlemleri için harekete geçebiliyorlar. 

Tüketiciler Birliği tarafından televizyonda gerçekleşen basit soruları bilene çeşitli hediye ve para ödüllerinin verileceğine yönelik gerçekleştirilen yarışmalara inanılmaması gerektiği de özellikle belirtildi. Telefon açan kişilere altta geçen hızlı bilgilerde normal tarifeden ücretlendirildiği belirtilirken durumun öyle olmadığı, yurt dışı numaraları ile ilişkilendirilip bunun ardından yurt içinde de dakikası 100 liradan fazla faturalandırıldığı tespit edildi. Bu tür para tuzaklarına kanmamaları gerektiği belirtildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol