Ana SayfaEkonomiRekabet Kurulu’ndan Google’a Soruşturma!

Rekabet Kurulu’ndan Google’a Soruşturma!
R

-

Google’ın Sözleşme Madde İhlali Yapıp Yapmadığı Soruşturulacak

Google, Rekabet Kurulu tarafından başlatılan soruşturmayla büyük şok yaşadı. Rekabet Kurulunun soruşturma duyurusu ardından Google konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Soruşturmanın başlatıldığını internet sitesi kanalıyla açıklayan Rekabet Kurulu, Google tarafında sözleşme şartlarından bazılarını ihlal etmesini gerekçe gösterdi.

DÜNYANIN EN FAZLA KULLANILAN ARAMA MOTORU

Dünyanın en fazla kullanılan arama motorlarının başında gelen Google sözleşmelerin bazı maddelerini ihlal etti mi şimdilik durum bilinmezken, Rekabet Kurulu soruşturmaya başladı. Bu kapsamda Google mobil iletişim sisteminde, mobil uygulamalarda ayrıca hizmet sunumundaki uygulamaları nedeniyle; sözleşmelerdeki dördüncü ve altıncı maddelerinin ihlal edilebilmiş olacağı ifade edildi.

REKABET KURULU MERCEK ALTINA ALACAK

Rekabet Kurulu açıklamasında söz konusu maddelerin ihlaline yönelik soruşturmanın başlatıldığını kaydetti. Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’ye soruşturma kararı veren Rekabet Kurulu, bu kapsamda dördüncü ve altıncı maddelerin ihlalinin söz konusu olup olmadığını tespit için incelemeler yapacak.

Soruşturmanın 17-06/54-M sayılı kararla verildiğini belirten Kurul, söz konusu maddelerin içeriği hakkında da kamuoyunu bilgilendirdi. Bu maddelerden dördüncü maddenin rekabet şartlarını sınırlayıcı anlaşmaları kapsadığı görüldü. Söz konusu altıncı madde ise bu davranışların yasaklandığını ifade ediyor.

GOOGLE SESSİZ KALMAYI TERCİH ETTİ

Rekabet Kurulu başlatılan soruşturmanın ihlalin olup olmadığına yönelik yapılacağının altını çizerken, Google sessizliğini korudu.

SORUŞTURMA İHLAL VAR MI YOK MU NETLEŞTİRECEK

Dünyada en fazla kullanılan arama motorlarından ilk sırada olan Googlle’nin bu ihlalleri yapıp yapmadığı soruşturma sonunda netlik kazanacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol